Pompy ciepła dostaną dotację tylko jeśli znajdą się na specjalnej liście

22 kwietnia 2024, 08:15 Alert

Od 22 kwietnia obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”, wprowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zmiany dotyczą głównie dotacji do pomp ciepła oraz kotłów na drewno – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Podpisanie umowy między PGNiG Obrót Detaliczny a Arriva Bus Transport Polska fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl
Podpisanie umowy między PGNiG Obrót Detaliczny a Arriva Bus Transport Polska fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Decyzja o wprowadzeniu zmian została podjęta w lutym br. przez zarząd Funduszu, na podstawie opinii ekspertów i branży. Wskazano na problem jakości pomp ciepła oferowanych na polskim rynku, w tym na urządzenia wyprodukowane w Azji, które nie spełniają wymaganych standardów technicznych.

Co się zmienia?

  • Lista ZUM

Dotacje z „Czystego Powietrza” będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów na drewno, które znajdą się na specjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Do 13 czerwca obowiązuje okres przejściowy, w którym producenci muszą uzupełnić niezbędną dokumentację dla swoich urządzeń.

  • Terminy

Po 13 czerwca dotacje będą przyznawane wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście ZUM, prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB).

  • Jakość urządzeń

Lista ZUM będzie zawierać urządzenia, których parametry zostały potwierdzone badaniami w akredytowanych laboratoriach. Ma to chronić beneficjentów przed zakupem urządzeń niespełniających deklarowanych standardów.

Ostrzeżenie przed nieuczciwymi praktykami

NFOŚiGW zauważył wzrost liczby wniosków składanych wyłącznie na dotacje do pomp ciepła, bez termomodernizacji. Wiceprezes Funduszu, Robert Gajda, ostrzegł przed ryzykiem zakupu urządzeń niespełniających norm, co może prowadzić do wysokich rachunków za ogrzewanie.

Ograniczenie dofinansowania

Od poniedziałku w trzeciej części programu „Czyste Powietrze” obowiązuje ograniczenie możliwości dofinansowania. Po pierwszym korzystaniu z najwyższej dotacji, właściciel domu będzie mógł wnioskować o wsparcie tylko w ramach pierwszej części programu, co oznacza niższe wsparcie finansowe.

Szefowa NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, podkreśliła konieczność monitorowania nadużyć w tej kwestii, zauważając przypadki występowania jako właściciele kilku budynków w celu uzyskania najwyższej dotacji.

Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł to największy program antysmogowy w Polsce. Jest to wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynku, w tym docieplenie.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Program Czyste Powietrze zabezpieczony finansowo