Kraje Unii muszą podnieść zielone cele, aby osiągnąć założenia na 2030 rok

5 czerwca 2024, 09:00 Alert

Kraje członkowskie UE powinny wykorzystać nadchodzący termin do zaktualizowania swoich krajowych planów energetycznych i klimatycznych (NECPs), aby podnieść swoje ambicje dotyczące budowy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku, poinformowała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Każdy kraj musi przesłać zaktualizowany plan do UE do 30 czerwca. Po finalizacji NECPs „ambicje UE dotyczące odnawialnej mocy w 2030 roku mogą jeszcze wzrosnąć”, podano w raporcie MAE. Obecnie Europa planuje prawie podwoić zdolności odnawialnych źródeł energii do 2030 roku, aby stanowić 20 procent (1,590 GW) globalnej mocy, podano w raporcie. Niemcy stanowią prawie jedną czwartą europejskich ambicji, a następnie Hiszpania, Włochy, Francja i Wielka Brytania, które razem stanowią jedną trzecią, dodano.

Cytując ocenę NECPs przez Komisję Europejską, MAE poinformowała, że udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii na kontynencie wyniesie 38,6-39,3 procent do 2030 roku, co jest poniżej celu UE wynoszącego 42,5 procent. Na COP28 w Dubaju w zeszłym roku, niemal 200 krajów zobowiązało się do potrojenia mocy odnawialnej energii na świecie w tej dekadzie, aby pomóc w ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5°C.

– Cel potrojenia jest ambitny, ale osiągalny, jednak tylko jeśli rządy szybko przekształcą obietnice w plany działań – powiedział dyrektor wykonawczy MAE, Fatih Birol.

Wszystkie kraje na świecie, które podpisały Porozumienie Paryskie z 2015 roku, muszą co pięć lat składać narodowe określone wkłady (NDCs), obejmujące ich zobowiązania klimatyczne do 2030 roku. Muszą zaktualizować swoją kolejną rundę NDCs w tym roku przed terminem w 2025 roku.

– Oficjalne zobowiązania w NDCs wynoszą obecnie 1,300 GW – zaledwie 12 procent tego, co jest wymagane do osiągnięcia globalnego celu potrojenia ustalonego w Dubaju – poinformowała MAE w raporcie obejmującym 150 krajów.

Nawet jeśli wszystkie kraje w pełni wdrożyłyby swoje obecne ambicje, świat będzie o 30 procent poniżej celu potrojenia globalnej mocy odnawialnej do ponad 11,000 GW do 2030 roku, powiedziała IEA.  Europa poczyniła szybkie postępy, wskazując na cel Niemiec, aby zwiększyć odnawialne źródła energii 2,4 razy, dołączając do Hiszpanii w pierwszej trójce liderów światowych w planach rozbudowy energetyki wiatrowej. Jednak IEA podkreśliła wyzwania w sektorze, w tym długie czasy oczekiwania na pozwolenia na projekty i niewystarczające inwestycje w infrastrukturę sieciową. Zapropnowała obniżenie kosztów finansowania, aby poprawić rentowność projektów odnawialnych i poprawę widoczności długoterminowej polityki.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna / Montel / Mateusz Gibała

Maciąga: Musimy natychmiast odejść od gazu kopalnego w energetyce i przemyśle (ROZMOWA)