Unijni ministrowie dyskutują o sankcjach wobec Rosji. Flota widmo na celowniku

22 kwietnia 2024, 16:15 Alert

Dzisiaj w Luksemburgu odbywa się posiedzenie Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej (FAC), na którym głównym punktem dyskusji są nowe sankcje wobec Rosji. Wśród propozycji sankcyjnych znalazły się restrykcje dotyczące rosyjskiej „floty cieni” – tankowców przewożących rosyjską ropę w celu uniknięcia międzynarodowych sankcji.

Tankowiec Ropa
Tankowiec Breiviken fot. Hannes van Rijn/MarineTraffic.com

Szwedzki minister spraw zagranicznych, Tobias Billstrom, który jest jednym z kluczowych uczestników posiedzenia, podkreślił znaczenie przyjęcia nowego, 14. pakietu sankcji. „Jesteśmy zdecydowani wzmocnić nasze działania sankcyjne wobec Rosji. Chcemy, aby zarówno zakaz importu skroplonego gazu ziemnego, jak i restrykcje wobec rosyjskiej 'floty cieni’ były ważnymi elementami nowego pakietu” – powiedział Billstrom.

Ponadto, ministrowie będą omawiać wsparcie dla Ukrainy w kontekście wzmacniania jej możliwości obronnych oraz wykorzystania dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Polska na posiedzenie wysłała ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, który również weźmie udział w debatach na temat polityki sankcyjnej wobec Rosji i Białorusi.

Decyzje podjęte na posiedzeniu FAC mogą mieć istotny wpływ na relacje Unii Europejskiej z Rosją oraz na sytuację w regionie. W miarę rosnącego napięcia geopolitycznego, Unia Europejska dąży do wzmocnienia swojego stanowiska wobec Rosji poprzez zaostrzenie sankcji ekonomicznych i politycznych.

Reuters  / Mateusz Gibała

PISM: USA zbierają siły do ochrony tankowców przed terrorystami