Sankcje blokują serwis turbin gazowych na Sachalinie

19 września 2022, 11:30 Alert

Elektrociepłownia Jużno-Sachalińskaja – 1 planuje wprowadzenie nowych, rosyjskich turbozespołów gazowych. Z powodu sankcji naprawa starych stała się niemożliwa – poinformowało ministerstwo energetyki regionu.

Elektrociepłownia Jużno Sachalińska-1 fot. Inter RAO

Ministerstwo precyzuje, że chodzi o blok piąty elektrociepłowni, który wyposażony jest w dwie turbiny produkcji amerykańskiego General Electric. Turbiny LM6000 PF Sprint te są zbudowane na bazie turbiny lotniczej. Moc każdej z turbin wynosi 45,58 MW każda. Blok piąty odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu rezerwy, w przypadku pojawienia się sytuacji awaryjnych. Piąty blok został oddany do użytku w połowie 2012 roku. Dziś elektrociepłownia Jużno-Sachalińskaja-1 wytwarza 455 MW, w tym 230 MW dzięki pięciu turbinom gazowym zainstalowanym w latach 2013-2014.

Według ministerstwa, pomimo ważności umowy serwisowej, ze względu na sankcje, do Rosji nie docierają niezbędne urządzenia i elementy wymagane do przeprowadzenia remontu turbin. To może w konsekwencji spowodować awarie i wyłączenie z użytku całego bloku. Według wyliczeń ministerstwa, przy obecnym trybie pracy urządzeń, deficyt w systemie energetycznym będzie wynikał z maksymalnego obciążenia w czwartym kwartale 2024 roku.

Aby uniknąć przyszłych problemów, rząd regionu Sachalin polecił zakup dwóch jednostek turbin gazowych dla piątego bloku CHPP-1 od krajowego producenta – JSC UEC Aviadvigatel . Mowa o blokach EGES -25PA o mocy 25 MW każdy.

Pierwsza turbina ma zostać uruchomiona do stycznia 2024 roku, druga do sierpnia tego samego roku.

Nie wiadomo jaki los spotka trzy pozostałe turbiny GE zainstalowane w bloku czwartym.

Uljanosachalin/Ministerstwo energetyki Sachalinu/Mariusz Marszałkowski

Sankcje odciskają piętno na wydobyciu ropy na Sachalinie