Sankcje odciskają piętno na wydobyciu ropy na Sachalinie

7 lipca 2022, 17:15 Alert

Według wiecepremiera Rosji Jurija Trutniewa wydobycie ropy z projektu Sachalin-1 spadło 22-krotnie. Winne są m.in. sankcje Zachodu.

Infrastruktura na Sachalinie. fot. Rosnieft
Infrastruktura na Sachalinie. fot. Rosnieft

Rosja cierpi przez sankcje

Produkcja ropy w projekcie spadła z 220 tys. baryłek dziennie do 10 tys. baryłek dziennie. – Ze względu na nałożone ograniczenia wydobycie ropy w ramach projektu Sachalin-1 spadło 22-krotnie, do 10 tys. baryłek dziennie – powiedział wicepremier i pełnomocnik prezydenta Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym Jurij Trutniew.

Według rosyjskiego wicepremiera – dotknęło to również budżet regionu sachalińskiego i pogorszyło stan gospodarki nie tylko regionu sachalińskiego, ale także całego Dalekiego Wschodu i Federacji Rosyjskiej.

– Niedobór budżetu regionu Sachalin w 2023 roku wyniesie nawet 38 miliardów rubli (600 mln dolarów). To 26 procent dochodów własnych regionu w 2022 roku – powiedział Trutniew. Dodał jednocześnie, że problemy z wydobycie ropy w tym obszarze nie tylko przynosi straty finansowe, ale również pogorszy charakterystykę złóż tam wydobywanych.

 Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Rosjanie mogą stracić miliardy dolarów na sporze z Amerykanami