EnergetykaŚrodowisko

Norwegia wznawia prace nad projektem wychwytywania dwutlenku węgla w Oslo

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Po rocznej przerwie spowodowanej przekroczeniem kosztów, Norwegia wznawia prace nad projektem wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie utylizacji odpadów w Oslo. Projekt ten ma na celu znaczną redukcję emisji CO₂ w stolicy.

W kwietniu 2023 roku projekt wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie utylizacji odpadów Klemetsrud w Oslo został wstrzymany na 12 miesięcy z powodu przewidywanych znacznych przekroczeń kosztów. Przyczynami były rosnące koszty dostaw spowodowane inflacją, niestabilnością geopolityczną oraz osłabieniem korony norweskiej.

Początkowo inwestycja była wyceniana na 5,5 miliarda koron norweskich (około 518,88 miliona dolarów). Do momentu wstrzymania prac operator projektu, firma Hafslund Oslo Celsio, wydała około 450 milionów koron.

Po roku analiz i poszukiwań sposobów na redukcję kosztów, projekt został wznowiony. Celem jest wychwytywanie około 400 000 ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada 14 procent całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Oslo.

Projekt w Klemetsrud jest częścią norweskiego programu “Longship” dotyczącego wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, który obejmuje również instalację w cementowni oraz projekt transportu i składowania “Northern Lights”.

Wznowienie prac nad projektem w Oslo jest istotnym krokiem w kierunku osiągnięcia przez miasto ambitnych celów klimatycznych i może stać się wzorem dla innych metropolii dążących do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Reuters / BiznesAlert.pl

NATO o uszkodzonym kablu na Bałtyku: okręty i samoloty zareagowały


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Udostępnij:

Facebook X X X