Szwajcarska prasa twierdzi, że europejskie prawo klimatyczne może zaszkodzić demokracji

10 kwietnia 2024, 11:00 Alert

Szwajcarskie gazety skrytykowały decyzję najwyższego europejskiego sądu ds. praw człowieka, która skierowana była przeciwko rządowi Szwajcarii w kontekście działań dotyczących zmian klimatu. Krytyka ta koncentruje się na potencjalnym zagrożeniu dla demokracji oraz pozycji politycznej grup ekologicznych.

Flaga Szwajcarii / Źródło: pixabay.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał przełomowe orzeczenie na korzyść ponad 2000 szwajcarskich kobiet, które zarzucały rządowi brak skutecznej polityki w zakresie zmian klimatycznych. Decyzja ta może zainspirować więcej ludzi do wnoszenia spraw klimatycznych przeciwko rządom.

Jednakże, reakcje na to orzeczenie były mieszane. Niektóre gazety, takie jak „Neue Zürcher Zeitung” (NZZ), krytykują je, sugerując, że sąd angażuje się w politykę klimatyczną. Inne gazety ostrzegają, że orzeczenie to może tylko pogłębić podziały w społeczeństwie szwajcarskim w sprawie polityki klimatycznej.

Nawiasem mówiąc, Szwajcaria już wcześniej doświadczyła podobnej sytuacji, gdy rząd proponował silniejsze środki przeciwko zmianom klimatycznym, ale zostały one odrzucone przez wyborców w referendum w 2021 roku.

„Tages-Anzeiger” z kolei podkreśla, że choć sąd wyraził krytykę wobec szwajcarskiego programu klimatycznego, to mieszanie się sądownictwa w politykę może narażać demokrację na ryzyko.

Ostatecznie, reakcje na to orzeczenie pokazują, że debata nad rolą sądów w kształtowaniu polityki klimatycznej nadal pozostaje aktualna i kontrowersyjna.

Reuters / Mateusz Gibała

Brak ochrony klimatu to naruszenie praw człowieka? Szwajcaria została skazana