Energetyka

Pierwsze połączenie energetyczne Irlandii z UE

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Projekt Celtic Interconnector, łączący Irlandię z Francją, osiągnął znaczący etap budowy, zapewniając wymianę energii między krajami. Prace nad podziemnymi kablami postępują zgodnie z planem, a zakończenie budowy przewidywane jest na 2026 rok.

Projekt Celtic Interconnector, będący pierwszym połączeniem energetycznym między Irlandią a Francją, osiągnął rocznicę rozpoczęcia budowy. W ramach projektu, realizowanego przez EirGrid i RTE, zakończono układanie znacznych odcinków podziemnych kabli w Irlandii i Francji. W Cork rozpoczęto budowę stacji konwerterowej, która umożliwi wymianę 700 MW energii między krajami.

Stacja konwerterowa w Ballyadam będzie przekształcać prąd stały (HVDC) na przemienny (AC) i odwrotnie. Kabel o długości 575 km, z czego 500 km pod wodą, dostarczy energię do 450 tys. domów. Prace związane z układaniem kabli są zaawansowane, a zakończenie projektu przewidywane jest na 2026 rok.

EirGrid podkreśla “stały postęp” w pracach nad trasami kablowymi. Trwają wykopy i instalacje przewodów na głównych trasach, a prace archeologiczne na plaży w Claycastle zostały zakończone. Michael Mahon z EirGrid wyraził wdzięczność dla społeczności wschodniego Cork za ich wsparcie i współpracę.

Ambasador Francji w Irlandii, Céline Place, odwiedziła plac budowy w listopadzie 2024 roku. Na terenie Francji zakończono prace lądowe przed latem, co pozwoliło skupić się na instalacji przejść kablowych. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie bardziej zrównoważonego dostępu do energii dla obu krajów.

offshore energy / BiznesAlert.pl

Gerigk: Polska potrzebuje nowych technologii by ochronić morską energetykę (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X