Chmiel: Świat nadal potrzebuje węgla

4 czerwca 2019, 07:30 Energetyka
węgiel węglokoks
Węgiel. fot. Węglokoks

Popyt na energię powoduje, że w ciągle rozwijającym się świecie wciąż jest poszukiwany tani węgiel pomimo, że nastąpiła zmiana w inwestycjach w kierunku: ogniw fotowoltaicznych, lądowej energii wiatrowej i łupków. Ale inwestycje te nie są wciąż wystarczające, a sektory czystej energii pilnie potrzebują więcej kapitału, aby świat mógł osiągnąć założone cele – pisze Piotr Chmiel, współpracownik BiznesAlert.pl.

Zakończyły się trzy kolejne lata spadku globalnych inwestycji energetycznych. Na razie sytuacja się ustabilizowała się na poziomie 1,8 tryliona dolarów (zgodnie z najnowszym raportem IEA World Energy Investment 2019). Aby spełnić cele „porozumienia paryskiego” inwestycje w efektywność muszą znacznie wzrosnąć, a w przypadku energetyki odnawialnej – nawet się podwoić do 2030 roku. Aby sprostać gwałtownie rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię inwestycje w ropę i gaz muszą również wzrosnąć. Wyniki raportu World Energy Investment 2019 sygnalizują rosnące rozbieżności między obecnymi trendami w energetyce a ścieżkami do osiągnięcia „porozumienia paryskiego” i celów zrównoważonego rozwoju.

Po raz trzeci z rzędu sektor energetyczny przyciągnął więcej inwestycji niż przemysł naftowy i gazowy. Największy skok w ogólnych inwestycjach energetycznych nastąpił w Stanach Zjednoczonych, gdzie został on zwiększony dzięki wyższym wydatkom na surowce energetyczne, zwłaszcza łupki, ale także rozwój sieci energetycznych. Ten wzrost zmniejszył różnicę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które póki co są największym inwestorem w energetyce na świecie.

Ciągłe inwestycje w elektrownie węglowe, które mają długi cykl życia, mają na celu wypełnienie rosnącej luki między rosnącym zapotrzebowaniem na energię a nie wystarczającą podażą energii ze źródeł niskoemisyjnych (odnawialne źródła energii i energia jądrowa). Wg części specjalistów nawet bez technologii wychwytu CO2 węgiel i tak pozostanie ważną częścią globalnego systemu energetycznego jeszcze na wiele lat.

Jak widać sprawa nie jest prosta, a wręcz  bardzo skomplikowana. Dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE, podsumował w Raporcie stan energetyki na świecie: – „Inwestycje energetyczne stoją obecnie w obliczu bezprecedensowych niepewności związanych ze zmianami na rynkach, w polityce i technologii”. Może światowa energetyka ma problemy z przyszłymi celami ale ten kto je poprawnie zdefiniuje lub nawet sam je wykreuje ten zgarnie „główną pulę”. Dlatego nasz kraj musi jak najszybciej określić cele i przestać zwlekać z podjęciem decyzji. Jedne wybory powszechne właśnie się odbyły (do PE), drugie i trzecie będą niebawem a politycy „od lewa do prawa” jak milczeli tak milczą dalej. Transformacja w energetyce i tak się dokona, natomiast my nie możemy udawać, że nas to nie dotyczy bo skutki takiego postępowania będą co najmniej opłakane.