Strączyński: Nie da się utrzymać energetyki węglowej

28 kwietnia 2021, 06:00 Atom

Prezes Taurona przestrzega przed sugestiami wyjścia z systemu handlu emisjami EU ETS lub porozumienia klimatycznego. Jego zdaniem energetyka węglowa jest nie do utrzymania.

Paweł Strączyński. Fot. Tauron
Paweł Strączyński. Fot. Tauron

– Sugestie, że jesteśmy w stanie wyjść z ETS, czy wypowiedzieć Porozumienie Paryskie, czyli uznać, że problem emisji CO2 nas nie dotyczy, to niczym nieuzasadnione łudzenie się, że jesteśmy w stanie utrzymać energetykę opartą na węglu. W naszej ocenie takiej możliwości nie ma. .(…). Nie ma kraju UE, który boryka się z problemem węgla, na podobną skalę co Polska, w której 80 proc. energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla – mówi Paweł Strączyńki, prezes Grupy Tauron, w rozmowie z CIRE.PL.

– Nie możemy dopuścić, by gaz i energia jądrowa zostały uznane za nieneutralne klimatycznie. Nie da się przeprowadzić polskiej transformacji energetycznej bez gazu. Wszystkie źródła konwencjonalne, niskoemisyjne już dziś będą projektowane tak, by docelowo przestawić się na paliwo niskoemisyjne, jakim będzie najprawdopodobniej wodór – dodał rozmówca CIRE.PL.

Opracował Wojciech Jakóbik

Strączyński: Nie da się zastąpić węgla w energetyce i ciepłownictwie bez gazu