Strączyński: Nie da się zastąpić węgla w energetyce i ciepłownictwie bez gazu

22 lutego 2021, 13:30 Energetyka

– Gaz będzie bardzo ważnym elementem procesu transformacji, ponieważ nie jesteśmy w stanie zastąpić węgla w energetyce i ciepłownictwie bez tego – powiedział wiceprezes PGE ds. finansowych Paweł Strączyński podczas webinaru zorganizowanego przez Energy Post.

Paweł Strączyński
Paweł Strączyński

– PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. W 2030 roku udział OZE w naszym portfolio wzrośnie do 50 procent, a emisje CO2 spadną o 85 procent. Uzupełniamy źródła odnawialne elektrowniami gazowymi, które zastępują węgiel. Gaz jest paliwem przejściowym. Potrzebujemy wsparcia finansowego dla naszych inwestycji, około 70 miliardów złotych, środki publiczne nie wystarczą, między innymi w związku z pandemią. Z punktu widzenia taksonomii istotne jest czy gaz zostanie uznany za przyjazny środowisku, czy nie. Będzie on bardzo ważnym elementem procesu transformacji, ponieważ nie jesteśmy w stanie zastąpić węgla w energetyce i ciepłownictwie bez tego – powiedział Paweł Strączyński.

– Taksonomia powinna być narzędziem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Musi być elastyczna. Jedynym sposobem na transformację dla Polski jest wykorzystanie gazu zamiast węgla. Być może za kilkanaście lat technologie wodorowe będą bardziej wydajne. Jeśli taksonomia uzna nie uzna gazu, koszty inwestycji będą o wiele wyższe – dodał.

Opracował Michał Perzyński