AlertBezpieczeństwoEnergetykaInfrastrukturaSurowceŻegluga

Bałtyk, kluczem do bezpieczeństwa energetycznego Polski

Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju". Od lewej: redaktor Mariusz Marszałkowski, profesor Mariusz Ruszel, Zuzanna Nowak, profesor Piotr Mickiewicz, kmdr por dr hab. Rafał Miętkiewicz. Źródło: Instytut Polityki Energetycznej

Morze Bałtyckie stało się miejscem, które jest Polską bramą niezależności energetycznej – tą drogą sprowadzamy do naszego kraju ropę, węgiel, gaz ziemny a w nieodległej perspektywie za sprawą morskich farm wiatrowych – również energie elektryczną. Jak zabezpieczyć polskie interesy na Morzu Bałtyckim? O tym rozmawiali paneliści podczas konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju”. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

W dyskusji wzięli udział prof. Mariusz Ruszel, prof. Piotr Mickiewicz, Kmdr por dr hab. Rafał Miętkiewicz, dr Honorata Nyga-Łukaszewska oraz Zuzanna Nowak.
W ramach dyskusji uczestnicy podkreślali wagę Morza Bałtyckiego dla bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju gospodarczego Polski. Podkreślono istotną rolę akwenu w procesie dywersyfikacji i odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Bałtyk jest też morzem o dużej intensywności transportu towarowego i obszarem intensywnego rozwoju infrastruktury krytycznej m.in. terminali LNG oraz Morskich Farm Wiatrowych.

Według raportu „Czy morze pomoże – Bałtyk a bezpieczeństwo energetyczne Polski” przygotowanego przez Instytut Polityki Energetycznej oraz Instytut Opportunity, obecnie ponad 48 procent surowców energetycznych konsumowanych w Polsce importowana jest za pośrednictwem Morza Bałtyckiego. Zależność energetyczna od Bałtyku ma wzrosnąć do 61 procent w 2040 roku.

Kmdr Miętkiewicz zwrócił uwagę podczas dyskusji, że najskuteczniejszym sposobem ochrony morskiej infrastruktury krytycznej jest uschematyzowane podejście strategiczne, które cechować ma się działaniem proaktywnym, a nie reakcyjnym jak dotychczas. Profesor Mickiewicz dodał, że sytuację związaną z bezpieczeństwem obszaru bałtyckiego zmienia się również w wyniku rozwoju technologicznego m.in. systemów bezzałogowych.

Prof. Mariusz Ruszel zwrócił uwagę na istotną rolę kontraktów LNG i zmian w sposobie ich kontraktowania w ostatnich latach na kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale również jego pozycję międzynarodową w relacjach z sąsiadami.

Zuzanna Nowak podkreślała istotną rolę wzmocnienia współpracy regionalnej i stworzenie strategii dla Bałtyku – tak o charakterze krajowym jak i wspólnotowym. Dr Honorata Nyga-Łukaszewska podkreśliła rosnącą rolę USA w kontekście zapewnienia polskiego bezpieczeństwa energetycznego oraz pozytywny aspekt tych relacji na łagodzenie napięcia w rejonie Bałtyku.

Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – Filary i perspektywa rozwoju” odbyła się po raz 9. w Politechnice Rzeszowskiej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Mariusz Marszałkowski

Rosja gra z NATO w tchórza na Bałtyku


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...
Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. foto: gov.pl

Wojsko Polskie kupuje systemy do zakłócania GPS

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. Program HELIOTROP ma wzmocnić zdolności walki elektronicznej...
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, foto: EPA/FILIP SINGER

Chiny: Nie pozwolimy na porażkę Rosji w wojnie z Ukrainą

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wprost powiedział unijnej dyplomacji, że Pekin nie dopuści do klęski Rosji w wojnie z...

Udostępnij:

Facebook X X X