Equinor wraz z Lotosem uruchomi wydobycie ropy na jednej z koncesji na Morzu Północnym

14 sierpnia 2019, 09:00 Alert

Norweska Dyrekcja ds. Ropy Naftowej (NPD) wyraziła zgodę na rozpoczęcie prac na złożu Utgard na Morzu Północnym. Equinor planuje ruszyć we wrześniu 2019 roku wraz z partnerami – polskim Lotos Exploration and Production oraz Kufpec.

Platforma YME / fot. allseas.com

Equinor i Lotos będą współpracować na Morzu Północnym

Pole znajduje się na granicy z Wielką Brytanią, a udział Norwegii w nim wynosi 62 procent. Zgoda na uruchomienie Utgard udzielana jest licencjobiorcom w licencjach produkcyjnych 046E i 046F na szelfie norweskim oraz w licencji produkcyjnej 312 na szelfie brytyjskim.

Wydobycie odbywać się będzie z dwóch odwiertów z szablonu podmorskiego połączonego z platformą procesową Sleipner T za pomocą rurociągu i kabla komunikacyjnego. Wprowadzono również modyfikacje Sleipner T, by móc regulować strumień ze złoża Utgard. Wartość tych inwestycji wynosi około 304 miliony dolarów.

– Utgard przyczynia się do wykorzystania dostępnej przepustowości Sleipnera, co jest pozytywne. Projekt zapewnia dobre i opłacalne wykorzystanie urządzeń oraz wydajność procesu w Sleipner. Oczekujemy, że Utgard będzie stanowić wartość zarówno dla norweskiego społeczeństwa, jak i dla licencjobiorców Utgard i Sleipner – powiedział Tove Francke, zastępca dyrektora ds. rozwoju i operacji na południowej części Morza Północnego.

Offshore Energy Today/Michał Perzyński

Sawicki: Lotos może uratować złoże Yme