Ericsson i Telenor uruchomiły pierwszą norweską sieć 5G

19 marca 2020, 16:00 Alert

Telenor wybrał firmę Ericsson jako dostawcę norweskiej sieci 5G w grudniu 2019 roku. Przedsięwzięcie udało się zrealizować i technologia została uruchomiona 13 marca 2020 roku.

5g
fot. Pixabay

Najnowocześniejsze rozwiązania

Ericsson poinformował, że zmodernizuje sieć szkieletową (Core) oraz całą radiową sieć dostępową operatora sieci komórkowej Telenor. Wykorzystane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania Ericsson Radio System.

Trondheim, miasto liczące około 200 000 mieszkańców, znane ze swoich inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań miejskich to pierwsze miasto w Norwegii, które będzie korzystało z komercyjnych usług 5G, dzięki platformie Ericsson 5G. Ulepszone mobilne usługi szerokopasmowe są dostarczane w paśmie 3,6 GHz.

Przedstawiciele Ericssona podają, że technologia 5G niesie ze sobą przełomowe usługi oraz możliwości dla firm i całego społeczeństwa. – Od smartfonów po roboty w fabrykach. Trondheim jest idealną lokalizacją do uruchomienia usług 5G dzięki swojemu unikalnemu ekosystemowi uczelni i firm z branży nowych technologii. To dopiero początek, cieszymy się, że wkrótce wprowadzimy 5G w całej Norwegii – powiedziała Jenny Lindqvist, przedstawiciel Ericssona w Europie Północnej i Środkowej.

– Stoimy na czele cyfrowej transformacji kraju. Wybierając dostawcę RAN, wzięliśmy pod uwagę ważne czynniki, takie jak jakość techniczna, zdolność do innowacji i modernizacji sieci, a także warunki handlowe i bezpieczeństwo. Całkowita modernizacja sieci telefonii komórkowej w Norwegii jest ambitnym przedsięwzięciem i jesteśmy podekscytowani kontynuacją współpracy z firmą Ericsson – powiedział Petter-Børre Furberg, dyrektor generalny Telenor Norway.

Jędrzej Stachura

Nokia i Intel chcą wspólnie przyspieszyć wdrażanie sieci 5G