EurActiv.pl: 800 mln euro na polskie drogi. EBI: Będą niższe koszty dla KFD

21 lipca 2015, 12:00 Drogi
droga w tunelu

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał 20 lipca Polsce dwa kredyty o łącznej wartości 800 mln euro. Sfinansują budowę dróg w naszym kraju.

Reprezentujący Polskę Bank Gospodarstwa Krajowego otrzyma dwie pożyczki o wartości 800 mln euro (niecałe 3,5 mld złotych). Pieniądze te zostaną przeznaczone na dwie drogi – warszawską obwodnicę oraz drogę ekspresową S5 (Grudziądz-Wrocław). Łącznie to będzie prawie 200 km nowych dróg, w tym nowy most na Wiśle dla stolicy.

Dzięki pożyczkom EBI – oferowanych na długoterminowych, niskooprocentowanych warunkach, zmniejsza się koszt budowy dróg dla Krajowego Funduszu Drogowego, który otrzymuje wsparcie z BGK. Jak w oświadczeniu podkreślił EBI: „Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, Krajowy Fundusz Drogowy będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektów”.

EBI podkreśla, że te inwestycje przełożą się na zakres dziedzin. Jak tłumaczył wiceprezes EBI László Baranyay, dojdzie „do zmniejszenia zatłoczenia na drogach i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do większej przepustowości, poprawy jakości jazdy i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W dłuższym okresie przełoży się to na większą konkurencyjność gospodarki Polski i polepszenie jakości życia jej mieszkańców” – tłumaczył.

Obie trasy są budowane odcinkami. Rządu planuje zakończenie budowy wszystkich dróg ekspresowych i autostrad do końca 2020 r., więc do tego czasu konstrukcja S5 i obwodnicy powinna się zakończyć.

Źródło: EurActiv.pl