EurActiv.pl: Iran-Zachód. Czy będzie porozumienie?

6 lipca 2015, 11:56 Alert
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.
Rozmowy atomowe z Iranem w formacie P5+1 w Genewie.

(EurActiv.pl/kk)

Dziś (6 lipca) w Wiedniu rozpoczyna się najnowsza, prawdopodobnie ostatnia runda negocjacji jądrowych z Iranem. Negocjatorzy są optymistyczni co do możliwości zawarcia porozumienia.

Unia Europejska oraz Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, USA i Wlk. Brytania (tzw. grupa E3/EU+3 lub P5+1) starają się zawrzeć porozumienie ws. wykorzystania przez Iran energii atomowej. Problem obecnie sprowadza się do tego, że Iran chce wykorzystywać energię atomową, ale państwa E3/EU+3 obawiają się pojawienia się na Bliskim Wschodzie kolejnej potęgi nuklearnej. By zmusić Iran do porzucenia ewentualnych marzeń o stworzeniu broni jądrowej, państwa te nałożyły na niego szerokie sankcje gospodarcze i polityczne.

Odwilż i negocjacje

Jednak od kilku lat trwa w Iranie odwilż polityczna. Poskutkowała ona rozpoczęciem w lutym 2013 r. negocjacji, które mają pogodzić irańskie ambicje z kojeniem zachodnich obaw. W kwietniu br. udało się ustalić wstępny kształt porozumienia, a 30 czerwca miało nastąpić zawarcie ostatniej ugody.

Nastąpiło jednak opóźnienie i irański minister musiał wracać do Teheranu na konsultację z rządem. Teraz jednak ma mieć miejsce ostatnia runda rozmów. Jutro, zaś najpóźniej w środę 8 lipca, wszystko ma być gotowe.

„Jesteśmy bardzo blisko zakończenia negocjacji” – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. „Widzę, że istnieje wola polityczna zawarcia porozumienia – teraz pozostaje tylko zobaczyć, czy ta wola znajdzie przełożenie na podjęcie trudnych decyzji. Prace nad techniczną częścią umowy zostały zakończone” – tłumaczyła.