Euractiv.pl: Schauble proponuje zmianę uprawnień Komisji Europejskiej

31 lipca 2015, 10:57 Alert
Komisja Europejska

(EurActiv.pl)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble miał się opowiedzieć za zmianami prerogatyw Komisji Europejskiej. Chce odebrać jej część uprawnień regulacyjnych.

Ministerstwo Finansów Niemiec poinformowało wczoraj (30 lipca), że minister Wolfgang Schäuble chciałby odebrania Komisji Europejskiej części uprawnień w dwóch dziedzinach. Chodzi o postępowania antytrustowe oraz, szczególnie ważne obecnie dla Niemiec, wymuszanie przestrzegania przez kraje członkowskie dyscypliny budżetowej.

Schäuble nie chce jednak zabierać tych uprawnień UE. Uważa on po prostu, że Komisja Europejska stała się zbyt upolityczniona – zwłaszcza jeżeli chodzi o zbytnią, jego zdaniem, pobłażliwość wobec niezrównoważonych finansów niektórych państw. Dlatego więc chciałby utworzenia w ramach UE oddzielnej instytucji, która zajęłaby się tymi tematami, na wzór np. niemieckiego Federalnego Biura ds. Kartelów.

Holenderska prezydencja

Swoje propozycje niemiecki minister miał przedstawić po raz pierwszy dwa tygodnie temu na spotkaniu ministrów finansów w Brukseli. Miało to miejscach w ramach dyskusji o pogłębianiu integracji w strefie euro.

Ten temat będzie w pełni dyskutowany na powakacyjnym spotkaniu Rady UE w konfiguracji ministrów finansów, 11 i 12 września br. Holendrzy także zapowiadają, że uczynią z niego jeden z priorytetów swojej prezydencji w pierwszej połowie 2016 r.

Komisja Europejska

Komisja Europejska w tej kadencji miała już kilka głośnych spraw w dziedzinie antytrustowej. Odpowiedzialna komisarz, Margethe Vestager, mimo że pełni urząd niecały rok, starła się już ze światowymi gigantami w rodzaju Google’a, Gazpromu, General Electric, studiów filmowych z Hollywood, a także niemieckich i austriackich kolei państwowych.

Komisja nie chciała się odnieść do propozycji Schäuble’a. Rzeczniczka KE Mina Andrejewa stwierdziła, że nie „będzie komentować tych pogłosek”.