(Parlament Europejski)
W środę w Parlamencie Europejskim, z inicjatywy przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Jerzego Buzka, odbyła się debata pt. „Nord Stream 2 – Unia Energetyczna na rozdrożu”, z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 pokrywały się z tymi jakie pojawiły się w marcowym oświadczeniu ponadpartyjnej grupy europosłów, sprzeciwiających się budowie kolejnej magistrali gazowej na Morzu Bałtyckim.
Pod oświadczaniem podpisali się m.in. Jacek Saryusz – Wolski z Europejskiej Partii Ludowej oraz prof. Zdzisław Krasnodębski z partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Na uwagę zasługuje fakt, że treść listu połączyła reprezentantów różnych frakcji. Pod apelem podpisali się oprócz wspominanych wcześniej polskich europarlamentarzystów także: Claude Turmes (Zieloni/EFA), Petras Auštrevičius (ALDE), Reinhard Bütikofer (Zieloni/EFA), Gunnar Hökmark (PPE), Gabrielius Landsbergis (PPE),Miroslav Poche (S&D), Bronis Ropė (Zieloni/EFA), Pavel Telička (ALDE), Johannes Cornelis van Baalen (ALDE),Flavio Zanonato (S&D).
Poniżej prezentujemy pełną treść pisemnego oświadczenia.
Oświadczenie pisemne na mocy art. 136 Regulaminu Parlamentu Europejskiego w sprawie dwukrotnego zwiększenia przepustowości gazociągu Nord Stream
1. We wrześniu 2015 r. Gazprom oraz szereg europejskich przedsiębiorstw ogłosiły projekt dwukrotnego zwiększenia dotychczasowej przepustowości gazociągu Nord Stream między Rosją a Niemcami.
2. Projekt ten podważy status Ukrainy jako kraju tranzytowego dla przesyłu gazu, będzie miał tragiczne konsekwencje geopolityczne, zagrozi unii energetycznej, bezpieczeństwu dostaw gazu i bezpieczeństwu energetycznemu w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz Ukrainie, a także zwiększy zdolność Rosji do wywierania wpływów politycznych przy pomocy zależności energetycznej.
3. Jest prawdopodobne, że projekt ten będzie miał negatywne konsekwencje dla środowiska morskiego Morza Bałtyckiego.
4. Projekt budzi wątpliwości w związku z jego zgodnością z wewnętrznym rynkiem energii, w szczególności z trzecim pakietem energetycznym. Ponadto jest on realizowany przez przedsiębiorstwo objęte dochodzeniem w związku z rzekomym nadużywaniem pozycji dominującej poprzez nakładanie ograniczeń terytorialnych, prowadzenie polityki ustalania niesłusznych cen oraz wymuszanie niepowiązanych zobowiązań.
5. W celu zagwarantowania przestrzegania zasady „solidarności i zaufania” oraz dążenia do propagowanego przez unię energetyczną zróżnicowania dostaw, wzywa się Komisję, by podjęła kroki mające na celu zapobieżenie dwukrotnemu zwiększeniu przepustowości gazociągu Nord Stream. Wzywa się Radę Europejską, by również zajęła się tą kwestią.
6. Niniejsze oświadczenie wraz z nazwiskami sygnatariuszy zostaje przekazane Radzie, Komisji i Radzie Europejskiej.