AlertEnergetykaGaz.

Europa dałaby radę bez gazu z Rosji. Polska i Litwa są gotowe na embargo

fot. Gazprom Nieft

Rosyjski Kommiersant przyznaje, że USA mogłyby całkowicie zastąpić Gazprom na rynku europejskim zwiększając wydobycie gazu o 10 procent. Zachód rozważa zakaz importu gazu z Rosji. Polska i Litwa deklarują gotowość dzięki terminalom LNG oraz innej infrastrukturze dywersyfikacyjnej.

– Wydobycie gazu w USA rośnie i sięga rekordu. Wydobywamy więcej gazu niż kiedykolwiek, więcej ropy niż planujemy w przyszłym roku i nawet pomimo globalnej pandemii wydobyliśmy w minionym roku więcej ropy, niż w pierwszym roku poprzedniej administracji – wyliczała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. – Pomimo tego wszystkiego, nawet przy tej skali, krajowa produkcja nie uchroniła nas przed zmiennością cen paliw kopalnych ani kaprysów tych, którzy je kontrolują jak prezydent Putin – przyznała. Jej zdaniem recepta to niezależność energetyczna USA możliwa między innymi dzięki technologiom odnawialnym uniezależniającym od Rosji.

Zachód rozważa zakaz importu gazu z Rosji. – Jeśli mówimy o gazie ziemnym, obecnie Europa jest niezdolna fizycznie do podjęcia tak drastycznego kroku. Jednakże Wielka Brytania i Hiszpania już teraz zaproponowały wprowadzenie kwot dostaw z Federacji Rosyjskiej. Mówimy o corocznej obniżce kwot w poszczególnych krajach europejskich, aby po określonym czasie, na przykład ośmiu do dziesięciu latach dostawy mogłyby zostać zredukowane do minimum albo nawet do zera – ocenia Kommiersant.

– W celu kompletnego zastąpienia Gazpromu na rynku europejskim USA musiałyby zwiększyć własne wydobycie o tylko 10 procent – szacuje rosyjska gazeta. Dla rosyjskiego sektora paliw i energetycznego, a szczególnie Gazpromu, zamknięcie rynku europejskiego byłoby wielkim wyzwaniem. – Gazprom jest w stanie zbudować nowe gazociągi do Chin i potencjał LNG w ciągu dziesięciu lat w wolumenie kompensującym spadek dostaw do Europy, ale ten ruch znacznie wzmocni pozycję Chin w negocjacjach cenowych, jedynego dużego konsumenta gazu gazociągowego z Rosji poza Europą – czytamy w Kommiersancie.

– Budowa terminali LNG w Rosji w reżimie sankcji będzie ekstremalnie trudnym zadaniem, chociaż sprzęt do takich projektów nie został jeszcze nimi objęty, ale Zachód może zamknąć tę lukę w każdej chwili – czytamy dalej.

Władze Polski oraz Litwy zadeklarowały gotowość do zatrzymania dostaw gazu z Rosji od ręki. Oczekują jednak inicjatywy całej Unii Europejskiej w tej sprawie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X