EDF zyska 29 miliardów euro z powodu przestojów reaktorów jądrowych

15 września 2022, 15:30 Alert

Zyski francuskiego koncernu Électricité de France (EDF) wzrosną w tym roku o 29 miliardów euro z powodu przestojów we francuskich reaktorach jądrowych.

Elektrownia jądrowa Taishan. Fot. EDF
Elektrownia jądrowa Taishan. Fot. EDF

Ponad połowa z 56 reaktorów prowadzonych przez EDF jest wyłączona, ponieważ problemy z korozją odkryte w niektórych zakładach przyczyniają się do przerw w konserwacji. Ta sytuacja sprawiła, że produkcja spadła do poziomu najniższego od trzech dekad, osłabiając dostawy energii elektrycznej w kraju, który zazwyczaj jest eksporterem energii.

EDF szacował wcześniej, że w 2022 roku jego zysk wyniesie 24 miliardy euro. Mimo to operator sieci energetycznej Francji ostrzegł, że w najbliższych miesiącach mogą być potrzebne celowe wyłączenia prądu w momentach obciążenia systemu, ponieważ gospodarstwa domowe nie ograniczają zużycia energii.

Francuski rząd chce całkowicie przejąć EDF?

Spóła, która jest w 84 procentach kontrolowana przez państwo i znalazła się pod presją rządu, by uruchomić swoje reaktory na zimę zapewnia, że ponowne uruchomienie elektrowni jest na dobrej drodze i moc powinna wrócić do poziomu sprzed ubiegłej zimy. Francuski rząd w najbliższych tygodniach chce uruchomienia oferty przetargowej dla 16 procent EDF, których nie jest właścicielem. Rząd chce przejąć pełną kontrolę nad aktywami spółki, ponieważ EDF przygotowuje się do budowy nowych reaktorów i rozwiązuje problemy operacyjne.

W finanse EDF uderzyły w tym roku także rządowe środki ograniczające rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Limity podwyżek cen zostaną przedłużone do 2023 roku, a wzrost rachunków za prąd będzie ograniczony do 15 procent, choć na razie nie wiadomo czy spółka zostanie zmuszona do poniesienia części kosztów tych przedsięwzięć.

Financial Times/Wojciech Gryczka

Francuski rząd wzywa EDF do terminowych napraw reaktorów jądrowych