Parlament Europejski poparł regulacje dotyczące magazynów gazu

24 czerwca 2022, 12:30 Alert

Parlament Europejski poparł nowe przepisy nakazujące krajom Unii Europejskiej zapełnianie magazynów gazu do określonego poziomu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wpływ na przyjęcie obowiązkowych regulacji podjęto w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. 

Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG
Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG

Zgodnie z regulacją do pierwszego listopada 2022 roku magazyny będą musiały zostać napełnione w minimum 80 procentach. Od lat kolejnych ten współczynnik dla daty pierwszego listopada zostanie podniesiony do minimum 90 procent.  Poza wymaganymi wolumenami,  wszyscy operatorzy magazynów będą musieli przejść nową certyfikację, aby uniknąć ryzyka ingerencji z zewnątrz jak w przypadku magazynów Gazpromu w Zachodniej Europie. Operatorzy, którzy nie uzyskają certyfikatu, będą musieli zrezygnować z własności lub kontroli nad magazynami gazu znajdującymi się na terytorium UE.

Dodatkowo, ma wejść w życie możliwość wspólnych zakupów gazu. Do sierpnia 2022 roku Komisja Europejska wyda wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób kraje unijne mogą wspólnie pozyskiwać gaz, które mają być aktywowane dobrowolnie przez co najmniej dwa państwa członkowskie.

– Udało się, obywatele UE mogą czuć się bezpieczni przed kolejną zimą: PE ogromną większością przyjął dziś jasną odpowiedź na szantaże energetyczne Putina – regulację w sprawie obowiązku zapełniania magazynów gazu – powiedział po głosowaniu były premier, europoseł Jerzy Buzek, który kierował zespołem negocjacyjnym.

Obecnie magazynu gazu w Europie wypełnione są na poziomie 56 procent. W Polsce poziom zapełnienia przekracza 97 procent pojemności wynoszącej 3,2 mld m sześc. gazu.

Europarlament/Mariusz Marszałkowski

Polska zapełni w lipcu magazyny gazu i planuje ich rozbudowę do 4 mld m sześc.