Dlaczego europejskie firmy nadal współpracują z Rosatomem?

18 lipca 2023, 11:00 Alert

Mimo wielu pakietów sankcyjnych nałożonych na rosyjską gospodarkę i firmy, ograniczenia te nie objęły koncernu Rosatom, z którym współpracują europejskie firmy takie jak Siemens Energy. Dlaczego?

Leningrad atom
Drugi blok Leningradzkiej elektrowni jądrowej fot. Rosatom


– Duże europejskie firmy mają podpisane kontrakty o wartości setek milionów euro na eksport swoich najnowocześniejszych technologii i wiedzy specjalistycznej do elektrowni jądrowych i projektów nuklearnych Rosatomu za granicą – wypowiadają się przedstawiciele Greenpeace, cytowani przez niemiecką gazetę Handelsblatt.

Greenpeace kieruje zarzuty szczególnie do niemieckiego koncernu Siemens Energy. Twierdzi, że ten, dostarczając Rosatomowi najnowszą technologię z zakresu systemów kierowania, znacznie przyczynił się do tego, iż rosyjska spółka stała się największym budowniczym elektrowni atomowych na świecie. – Siemens Energy zamierza także zrealizować zamówienie na potrzeby nowej elektrowni atomowej Paks II na Węgrzech, którą buduje Rosatom – podaje Handelsblatt. Obecnie jednak dostawa urządzeń nie doszła do skutku.

Budowa drugiej elektrowni jądrowej na Węgrzech ma ruszyć za dwa lata. Węgrzy chcą pozyskać dwa reaktory o łącznej mocy 2 GW. Obecnie działają tam cztery reaktory z czasów sowieckich w ramach Paks I. Energia jądrowa odpowiada za niemal połowę produkcji prądu na Węgrzech.

Handelsblatt / Aleksandra Fedorska

Siemens zrywa współpracę z chińską firmą zbrojeniową