Europa wraca do Iranu. Total podpisał pierwsze umowy za ropą naftową

25 marca 2016, 07:00 Alert

(Reuters/Bartłomiej Sawicki)

Francuski koncern naftowy podpisał poufną umowę z rządem Irańskim dotyczącą przygotowania prac na jednym ze złóż ropy naftowej w południowo – zachodnim Iranie. Informacje podała irańska telewizja Press TV, powołując się na słowa ministra przemysłu naftowego Iranu, Bijana Zangeneha. Na początku marca razem z delegacją polskiego ministerstwa rozwoju w Iranie był obecny PGNiG. Szansą dla m.in. polskich koncernów mogą okazać się majowe targi Oil&Gas w Teheranie.

Prace w ramach podpisanego kontraktu między Totalem a Teheranem mają dotyczyć rozwoju złoża Południowy  Azadegan, jednego z największych złóż ropy naftowej w Iranie, przy granicy z Irakiem. Obie strony powołując się na klauzulę poufności nie zdradzają szczegółów transakcji . Zasoby ropy naftowej na tym złożu wynoszą ok. 33,2 mld baryłek ropy.

Iran przygotowuje się na nadejście zagranicznych inwestorów. W związku z tym pracuje nad stworzeniem krótkiej listy lokalnych firm, które mogą podjąć współprace z zagranicznymi koncernami przy poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego. Ma to przyczynić się do znaczącego zwiększenia inwestycji w tym sektorze. Co istotne Iran finalizuje kolejną listę aktywów, które mogą zostać zaoferowane zagranicznymi kontrahentom. Państwowy koncern National Iranian Oil Company (NIOC) sporządza krótką listę prywatnych podmiotów operujących na lokalnym rynku, które będą mogły współpracować z zachodnimi koncernami.

Po zniesieniu sankcji na Iran rośnie zainteresowanie zagranicznych firm, które planują przejęcia intratnych złóż ropy i gazu w Iranie. W maju, na konferencji dla zagranicznych inwestorów , która odbędzie się w Teheranie, zostanie przedstawiona lista uwzględniająca zarówno listę lokalnych firm jak i aktywów, które będzie można nabyć. Prawdopodobnie lista obejmuje ok. 50 projektów w Iranie.

Irańczycy od czasu zniesienia sankcji prowadzą intensywne rozmowy z delegacjami z państw europejskich i azjatyckich. Rozmowy dotyczą przede wszystkim eksportu irańskiej ropy oraz możliwych inwestycji  w tym kraju. Pracami w Iranie zainteresowany jest m.in. polski koncern PGNiG, które było obecny  podczas ostatniej, marcowej wizyty delegacji ministerstwa rozwoju w Iranie. W niedawnej rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski zaznaczył, że większą szansą dla polskich spółek energetycznych w Iranie jest tworzenie infrastruktury oraz jej odtworzenie niż bezpośredni import surowców.