AlertWszystko

Europejscy regulatorzy zagłosowali za rozdzieleniem systemów elektroenergetycznych Niemiec i Austrii

(Puls Biznesu/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, na posiedzeniu unijnej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w dniu 16 września głosowano nad ustanowieniem granicy pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Niemiec i Austrii.

Acer zajął się tą sprawą z inicjatywy URE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wniosek przeszedł, ale oba państwa mogą skorzystać jeszcze z apelacji.

Gazeta przypomina, że systemy elektroenergetyczne Niemiec i Austrii są całkowicie zintegrowane i formalnie funkcjonują jak jeden. Niemcy i Austria geograficznie dzieli Bawaria z bardzo słabo rozwiniętą siecią przesyłową. Nowe inwestycje w nią są tam oprotestowywane przez lokalne społeczności.

Oficjalna decyzja o ustanowieniu granicy pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Niemiec i Austrii będzie sukcesem naszego kraju, gdyż pomoże ona rozwiązać problem tzw. przepływów kołowych zakłócających pracę polskiego systemu elektroenergetycznego.

Po ustanowieniu granicy między systemami obu państw Niemcy będą musiały startować w aukcjach i rezerwować przepustowości na polsko-niemieckich połączeniach transgranicznych. Nieplanowane dotąd przepływy energii staną się wtedy bardziej przewidywalne – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Jest to dobra wiadomość dla PSE i polskich spółek obrotu. — Po pierwsze, ceny energii będą bardziej przewidywalne i nie będą już zależały od tego, czy w innym kraju wieje, czy nie. Po drugie, uczestnicy polskiego rynku będą ponosili tylko te koszty, które sami generują, a nie dodatkowo koszty blokowania niemieckich przepływów. Po trzecie, być może niemiecki operator przeniesie w jakiś sposób nowe ograniczenia na niemieckie źródła OZE, a to dodatkowo pomoże ograniczyć wytwarzanie — powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Krzysztof Noga, członek zarządu Duona.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X