AlertBezpieczeństwoŚrodowisko

Polska i Czechy chcą zmian w Europejskim Zielonym Ładzie

Premier Donald Tusk wraz z premierem Petrą Fiali. Źródło: Kancelaria Premiera

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Pradze zadeklarował, że oba kraje mają wspólny ogląd na wiele spraw, między innymi Europejski Zielony Ład. Powiedział, że będą nakłaniali w Brukseli do przyjrzenia się ponownemu strategii, tak by ta nie szkodziła rolnictwu i przemysłowi.

Podczas wizyty w Pradze premier Donald Tusk wystąpił na wspólnej konferencji ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrą Fiali. Obaj politycy podsumowali rozmowę, którą odbyli w cztery oczy. Polski premier podkreślił jednomyślność obu krajów w wielu kwestiach, między innymi pomocy Ukrainie poprzez dostawę amunicji. Podkreślił, że zarówno Polska jak i Czechy znacząco wspierają napadnięty kraj. Odniósł się również do protestów rolników na granicy z Ukrainą.

– Nikt nie ma prawa sądzić, że Czechy czy Polska nie wspierają Ukrainy. Jednocześnie trzeźwo oceniamy negatywny wpływ decyzji o wolnym handlu z Ukrainą, który negatywnie wpływa na nasze gospodarki. Będziemy działać w Brukseli wspólnie na rzecz korekt, które ochronią wspólny rynek europejski przed negatywnymi skutkami takiej decyzji – powiedział premier Tusk.

Prezes rady ministrów wypowiedział się też o Europejskim Zielonym Ładzie. Podziękował premierowi Fiali za zrozumienie, wsparcie i gotowość współpracy co do korekt w unijnym projekcie.

– W interesie Unii Europejskiej jest maksimum pragmatyzmu w tych sprawach. Będziemy namawiali koleżanki i kolegów w Brukseli, aby bardzo precyzyjnie ocenili konsekwencje dla naszego rolnictwa i przemysłu. Mamy w tej kwestii wspólny pogląd, myślę, że za kilka godzin będziemy mieli wspólny pogląd w tej kwestii całej Grupy Wyszehradzkiej – powiedział polski polityk.

Trwają protesty rolników, dotyczą one między innymi Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada między innymi ograniczenie chemicznych środków ochrony rośliny czy odłogowanie.

Kancelaria Premiera / Marcin Karwowski

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Szwajcaria nie chce czekać na amerykańskie Patrioty i stawia na Niemcy

Szwajcaria, zmagająca się z opóźnieniami w dostawach sprzętu wojskowego z USA, zdecydowała się na współpracę z Niemcami w zakresie systemów...

Ukraina chce spotkania Zełeński-Putin. Rosja odmawia

Podczas negocjacji Ukraina-Rosja Kijów zaproponował spotkanie obu przywódców do końca sierpnia. W ocenie Ukrainy dawało to szansę wypracowania zawieszenia broni...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X