AlertBezpieczeństwoŚrodowisko

Polska i Czechy chcą zmian w Europejskim Zielonym Ładzie

Premier Donald Tusk wraz z premierem Petrą Fiali. Źródło: Kancelaria Premiera

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Pradze zadeklarował, że oba kraje mają wspólny ogląd na wiele spraw, między innymi Europejski Zielony Ład. Powiedział, że będą nakłaniali w Brukseli do przyjrzenia się ponownemu strategii, tak by ta nie szkodziła rolnictwu i przemysłowi.

Podczas wizyty w Pradze premier Donald Tusk wystąpił na wspólnej konferencji ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrą Fiali. Obaj politycy podsumowali rozmowę, którą odbyli w cztery oczy. Polski premier podkreślił jednomyślność obu krajów w wielu kwestiach, między innymi pomocy Ukrainie poprzez dostawę amunicji. Podkreślił, że zarówno Polska jak i Czechy znacząco wspierają napadnięty kraj. Odniósł się również do protestów rolników na granicy z Ukrainą.

– Nikt nie ma prawa sądzić, że Czechy czy Polska nie wspierają Ukrainy. Jednocześnie trzeźwo oceniamy negatywny wpływ decyzji o wolnym handlu z Ukrainą, który negatywnie wpływa na nasze gospodarki. Będziemy działać w Brukseli wspólnie na rzecz korekt, które ochronią wspólny rynek europejski przed negatywnymi skutkami takiej decyzji – powiedział premier Tusk.

Prezes rady ministrów wypowiedział się też o Europejskim Zielonym Ładzie. Podziękował premierowi Fiali za zrozumienie, wsparcie i gotowość współpracy co do korekt w unijnym projekcie.

– W interesie Unii Europejskiej jest maksimum pragmatyzmu w tych sprawach. Będziemy namawiali koleżanki i kolegów w Brukseli, aby bardzo precyzyjnie ocenili konsekwencje dla naszego rolnictwa i przemysłu. Mamy w tej kwestii wspólny pogląd, myślę, że za kilka godzin będziemy mieli wspólny pogląd w tej kwestii całej Grupy Wyszehradzkiej – powiedział polski polityk.

Trwają protesty rolników, dotyczą one między innymi Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada między innymi ograniczenie chemicznych środków ochrony rośliny czy odłogowanie.

Kancelaria Premiera / Marcin Karwowski

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. foto: gov.pl

Wojsko Polskie kupuje systemy do zakłócania GPS

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. Program HELIOTROP ma wzmocnić zdolności walki elektronicznej...
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, foto: EPA/FILIP SINGER

Chiny: Nie pozwolimy na porażkę Rosji w wojnie z Ukrainą

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wprost powiedział unijnej dyplomacji, że Pekin nie dopuści do klęski Rosji w wojnie z...

50 lat relacji UE–Chiny. Jubileusz w atmosferze napięć

Unia Europejska wyklucza chińskie firmy z przetargów na sprzęt medyczny o wartości 5 mld euro. To odpowiedź na bariery rynkowe...

Udostępnij:

Facebook X X X