Europosłowie za blokadą Nord Stream 2. „To broń dyplomacji Rosji”

31 marca 2017, 11:08 Alert
Parlament Europejski

W liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska grupa posłów do Parlamentu Europejskiego apel na rzecz zatrzymania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

– Według firmy stojącej za Nord Stream 2 projekt jest obecnie na tyle zaawansowany, że formalne aplikacje o budowę odcinków na wodach terytorialnych państw członkowskich zostaną przedstawione w przeciągu dni lub tygodni – przypominają posłowie.

– Podkreślamy nasz głęboki sprzeciw wobec Nord Stream 2 i wzywamy Radę oraz Komisję Europejską do podjęcia pilnego działania na rzecz zapewnienia, aby ten bardzo ryzykowny projekt nie szedł naprzód – piszą politycy.

– W naszym głębokim przekonaniu budowa Nord Stream 2 byłaby wysoce szkodliwa dla bezpieczeństwa energetycznego i polityki klimatycznej w Europie. Ponadto aktywnie podkopałaby zapisy powstającej Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Z tego względu nie jest jest to sprawa leżąca wyłącznie w kompetencjach narodowych, ale mająca daleko idące konsekwencje na poziomie europejskim – ostrzegają autorzy listu.

– Zgoda na dalszą realizację Nord Stream 2 posłużyłaby jedynie zwiększeniu zależności Europy od gazu z Rosji. Zapewniłaby Rosji środki do ominięcia, a w praktyce efektywnego bojkotu dostaw przez terytorium Ukrainy oraz szeregu państw unijnych, a także niepotrzebnie przedłużyła wykorzystanie paliw kopalnych na kontynencie – dodają.

– Nord Stream 2 będzie potężną bronią w arsenale dyplomacji rosyjskiej. To broń, którą Europa może sama tam dostarczyć.

– Nie trzeba przypominać Radzie Europejskiej ani Komisji, że Rosja wykorzystywała wielokrotnie dostaw gazu, a konkretnie ich ograniczenia – jako narzędzia służącego do karania krajów, które nie chcą podążać szlakiem wyznaczonym im przez Kreml. Europa nie może pozwolić na takie traktowanie jej państw członkowskich ani ich sąsiadów – czytamy w liście.

– Biorąc pod uwagę litanię agresywnych działań reżimu w Rosji od nielegalnej okupacji i aneksji Krymu, po próby aktywnego wpływu na demokratyczne wybory w innych krajach, a także konsekwentny program dezinformacji wymierzony w obywateli europejskich, oceniamy takie działania za niemożliwe do tolerowania na przykład poprzez zgodę na projekty jak Nord Stream 2 – piszą autorzy.

– Unia Europejska musi zjednoczona odrzucić Nord Stream 2 i oczekujemy od Rady i Komisji praktycznych działań w tym zakresie, a także szybkiej, zjednoczonej i jednomyślnej decyzji o zablokowaniu projektu Nord Stream 2 w słowie i czynie – kończą posłowie.

Pod listem podpisało się 65 posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się członkowie Europejskiej Partii Ludowej, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Partii Zielonych, ALDE i Sojcalistów. Polacy, którzy podpisali się pod listem to Zbigniew Krasnodębski, Jacek Saryusz Wolski, Karol Karski, Bogusław Liberadzki, Ryszard Czarnecki, Urszula Krupa, Stanisław Ożóg, Anna Fotyga, Jerzy Buzek, Robert Iwaszkiewicz, Janusz Lewandowski i Dariusz Rosati.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Unia zablokuje Nord Stream 2? Czy Rosja zablokuje Korytarz Norweski?