Europosłowie wzywają Komisję do pełnego stosowania prawa unijnego wobec Nord Stream 2

5 października 2021, 14:33 Alert
Parlament Europejski EUropa UE
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Europosłowie Jerzy Buzek (EPP), Zdzisław Krasnodębski (ECR), Dan Nica (S&D), Morten Petersen (Renew Europe) i Rebecca Harms (Zieloni/EFA) napisali do europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson list, w którym wzywają do pełnego stosowania prawa unijnego wobec Nord Stream 2.

List europosłów do KE

– Brak pełnej zgodności z zasadami wewnętrznego rynku gazu zagrozi głównym celom dyrektywy gazowej – konsystencji i transparentności ram regulacyjnych w Unii, unikania zakłóceń w konkurencji i unikania negatywnego wpływu na bezpieczeństwo dostaw. (…) Obywatele w całej Europie, którzy będą płacić rachunki, będą narażeni na negatywne skutki niezgodności (Nord Stream 2 – red.) z prawem Europejskim. Stanowczo się temu sprzeciwiamy – piszą europosłowie.

– Wzywamy Komisję Europejską, by wykorzystała całą swoją władzę, by sprawić, że wszystkie gazociągi z państw trzecich, w tym Nord Stream 2, były w pełni zgodne z prawem europejskim i spełniły swoje wcześniejsze deklaracje. Pierwszy krokiem w tym kierunku byłaby jasna i zdecydowana opinia Komisji w sprawie procedury certyfikacji zgodnie z dyrektywą gazową. Komisja powinna być również gotowa wykorzystać wszystkie dostępne środki, jako strażnik traktatów, by sprawić, by decyzja w tej kwestii była w pełni zgodna z prawem UE. Co więcej, jeśli Nord Stream 2 zacznie działać nielegalnie, bez niezbędnych pozwoleń, Komisja powinna użyć swoich prerogatyw (…), by podjąć tymczasowe środki przeciwko Gazpromowi – czytamy w liście.

Twitter/Michał Perzyński