Koszt zamykania elektrowni jądrowych w UE to ponad ćwierć biliona euro. Jednak większości państw nie stać w pełni na przeprowadzenie tego procesu.
Państwa Unii Europejskiej potrzebują łącznie ponad ćwierć biliona euro – 268,3 mld euro – by pokryć koszty zamykania elektrowni jądrowych. Jednak obecnie brakuje im do tej kwoty prawie połowy – 120 mld euro – ich środki łącznie wynoszą obecnie 150,1 mld euro.
Dane i źródła kosztów
Te dane pochodzą z przygotowywanego przez Komisję Europejską raportu na temat stanu energii jądrowej w Europie – Nuclear Illustrative Programme, do którego dostęp uzyskała agencja Reutera. Ostatni taki raport opublikowany był w 2007 r. i uaktualniony w 2008 r., jeszcze przed katastrofą w elektrowni jądrowej w Fukuszimie w 2011 r.
To właśnie to wydarzenie zrodziło obawy w społeczeństwie europejskim, czy energetyka jądrowa jest faktycznie bezpieczna. Z tego powodu Niemcy zdecydowały się zamknąć wszystkie swoje elektrownie jądrowe najpóźniej do 2022 r.
To jednak niejedyne przyczyny zamykania elektrowni. Nawet w krajach, które nie planują rezygnować z tego rodzaju energii, część starszych siłowni musi być wycofana z użycia. Ponadto, do kosztów liczonych przez KE dochodzą, prócz kosztów rozbiórki, koszty utylizacji i składowania radioaktywnych odpadów i napromieniowanych elementów.
Wlk. Brytania na plusie
Z krajów członkowskich, tylko Wlk. Brytania ma wystarczająco wiele środków odłożonych na koszty związane z rozbiórką elektrowni. Ich wysokość KE oszacowała na 63 mld euro i tyle Brytyjczycy odłożyli na ten cel.
Francja natomiast, która posiada największą liczbę elektrowni jądrowych w Europie, jest po drugiej stronie skali mając największy niedobór środków ze wszystkich państw. Z potrzebnych 74,1 mld euro, Francja (zmagająca się z deficytem budżetowym i zadłużeniem publicznym naruszającymi zasady budżetowe UE) ma na razie 23 mldprzeznaczone na ten cel.
Z kolei Niemcy, mimo niedoboru są w sytuacji lepszej niż Francuzi. Na pozbywanie się elektrowni przeznaczyli 38 mld euro, a by w pełni wypełnić swój plan potrzebują jeszcze dodatkowych 7,7 mld euro.
Zmienne koszty
KE zauważa, że wraz z rozwojem technologicznym, koszty zamykania elektrowni mogą się zmniejszać, co zmieni jej szacunki. Podkreśla również, że ostateczny koszt składowania odpadów radioaktywnych także może się zmienić, choć w tym przypadku wzwyż – zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność składowania odpadów przez dekady.
Komisja nie zapowiedziała, kiedy opublikuje raport. Branża jądrowa spodziewa się go jeszcze w tym miesiącu.
Źródło: EurActiv.pl