Exxon Mobil rozważa powrót do projektu gazoportu Rosnieftu

29 maja 2015, 07:37 Alert

(TASS/Sakha News/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje agencja TASS amerykański gigant energetyczny Exxon Mobil nie przekreśla planów dotyczących budowy razem z Rosnieftem terminala LNG na Sachalinie. Exxon wymienił go oprócz obiektów na Alasce, w zachodniej Kanadzie, Tanzanii oraz Australii, jako projekt do potencjalnego zrealizowania.

Rosnieft w partnerstwie z amerykańską spółką ma zamiar zrealizować projekt Far East LNG w ramach projektu wydobywczego Sachalin-1. Przed wprowdzeniem zachodnich sankcji i wycofaniem się Exxona z prac, decyzji o uruchomieniu Far East LNG do wspomnianego projektu oczekiwano w trzecim lub czwartym kwartale 2015 roku. Rosyjski wiceminister energetyki Kirił Molodcow powiedział, że zakład może zostać włączony do projektu Sachalin-1 w przypadku zapewnienia zbytu dla dostaw gazu w wielkości 7 mld m3 rocznie.

Ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie Far East LNG ma zostać podjęta przed końcem 2015 roku. Bazę surowcową mają stanowić zasoby projektu Sachalin-1 a także złoża Północne Czajwo, Północne Wieninskoje o łącznej objętości 584,4 mld m3. Wartość projektu szacowana jest na 8 mld dolarów.

Ze względu na sankcje zachodnie wobec Rosnieftu, amerykański Exxon Mobil zawiesił współpracę przy projekcie. Chociaż nie jest on bezpośrednio objęty sankcjami, to rentowność gazoportu spada wobec problemów z otrzymaniem pożyczek przez Rosnieft i rosyjskie banki, również obłożone obostrzeniami.