Exxon będzie wydobywać ropę dzięki energii z wiatru i słońca

30 listopada 2018, 15:30 Alert

Amerykański gigant naftowy Exxon podpisał umowę z duńską spółką wiatrową Orsted na zakup 500 MW energii wiatrowej i słonecznej dla Zagłębia Permskiego, gdzie zlokalizowane jest jedno z najszybciej rozwijających się pól naftowych w Stanach Zjednoczonych.

fot. Flickr

Umowa będzie obowiązywać przez 12 lat. Więcej szczegółów dotyczących jej warunków na razie nie ujawniono. Portal Bloomberg zauważa, że jest to jak dotąd jedna z największych umów na zakup energii odnawialnej przez koncern naftowy.

Możliwe, że kroki podjęte przez amerykańską spółkę są odpowiedzią na ostatni pozew inwestorów, którzy uważają, że koncern ignoruje problem związany z globalnym ociepleniem i nie podejmuje wystarczających kroków na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Połowa energii będzie pochodziła z farmy Sage 2, której budowa ma się zakończyć w 2020 roku. Druga jej część ma być importowana z farmy słonecznej w Zagłębiu Permskim, która najpóźniej ruszy do końca 2021 roku.

– Reakcja innych firm naftowych na posunięcie Exona może być interesująca – powiedział Kyle Harrison, analityk Bloomberg New Energy Finance. Julie King, rzecznika prasowa Exxona, poinformowała, że jej firma często zastanawia się nad możliwościami dywersyfikacji ich zaopatrzenia w energię i zapewnienia konkurencyjnych cen. Zaprzeczyła również, że koncern wprowadzał w błąd inwestorów jeśli chodzi o działania podjęte na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Pola naftowe w Zagłębiu Permskim rozwijają się na tyle dobrze, że pozwoliły firmie Exxon na zmniejszenie wydobycia ropy w innych częściach świata. Z drugiej strony firma nie nadąża z rozbudową niezbędnej do eksploatacji infrastruktury.

Warto zauważyć, iż duńska spółka energetyczna Orsted ma swoje korzenie w działalności związanej z wydobyciem paliw kopalnych. 6 listopada 2017 roku Dong Energy zmienił nazwę na Orsted w ramach strategii przejścia w stronę „przemysłu opartego na energii odnawialnej”.

Bloomberg/Patrycja Rapacka