Zielony zwrot w Niemczech ma kosztować 1,2 bln euro, ale nie rusza z kopyta

30 kwietnia 2024, 14:00 Alert

Frankfurter Allgemeine Zeitung dotarł do analizy EY szacującej koszt zwrotu energetycznego Energiewende w Niemczech na 1,2 biliona euro do 2035 roku. Obecne wydatki są jednak poniżej potencjału, a kluczowa jest akceptacja społeczna.

Energiewende
Energiewende oznacza m.in. ograniczenie emisji (fot. Flickr/CC/Florian Richter)

Koszty sieciowe oraz budowa nowych źródeł odnawialnych może kosztować Niemcy około 1,2 bln euro (4,8 bln zł) do 2035 roku, choć analiza EY podkreśla, że obecny poziom inwestycji w tym kierunku jest poniżej potencjału.

Analiza licząca 76 stron i przekazana ekskluzywnie FAZ szacuje wydatki drożej niż BloombergNEFt, który w 2023 roku oszacował je na około bilion euro do 2030 roku. EY przygotował ten raport we współpracy z Federalnym Stowarzyszeniem Przemysłu Energetycznego i Wodnego (BDEW).

Raport jest już dostępny na stronie EY i opisuje jakie inwestycje są potrzebne do realizacji celów klimatycznych. To 721 mld euro do 2030 roku dające potem 52 mld euro Produktu Krajowego Brutto rocznie i redukcję emisji CO2 o 65 procent. Na te inwestycje składa się osiągnięcie 80 procent udziału OZE w miksie energetycznym, odejście od węgla, 50 procent udziału ciepłownictwa neutralnego klimatyczne, 6 mln pomp ciepła do zainstalowania, 15 mln pojazdów elektrycznych, 10 GW elektrolizerów.

Cele Energiewende w Niemczech. Fot. EY.

Cele Energiewende w Niemczech. Fot. EY.

Jednak szczególnie ten ostatni cel nie jest realizowany zgodnie z planem. Niemcy chcą mieć 10 GW elektrolizerów do produkcji zielonego wodoru w 2030 roku. Jednak obecnie 93,7 z 42 TWh wodoru wytworzonego w Niemczech jest szare, to znaczy pochodzi z przemysłu petrochemicznego i wymaga surowców kopalnych do produkcji. Zielony wodór z elektrolizerów jest wytwarzany tylko w 0,4 procent.

Autorzy analizy podkreślają konieczność zwiększania akceptacji społecznej wobec zwrotu energetycznego w Niemczech zwanego Energiewende. – Pobudzanie i ułatwianie inwestycji tego typu jest być może największym wyzwaniem nadchodzących lat – wskazują.

Frankfurter Allgemeine Zeitung / EY / Wojciech Jakóbik

Gigant zwrotu energetycznego upada, ale za wiele znaczy dla Niemiec, aby upaść