Fair Energy: Gazprom sfinansował wątpliwą dokumentację dla Nord Stream 2

22 maja 2017, 08:30 Alert
gazprom
Logo Gazpromu. Fot. Gazprom

Portal Fair Energy informuje, że ocena oddziaływania środowiskowego projektu Nord Stream 2 została przeprowadzona przez firmę Ramboll Group została sfinansowana przez Gazprom. Tylko rosyjska firma wykonała studium dla całego szlaku gazociągu.

Ocena została opublikowana w kwietniu, a już miesiąc później Rosjanie udzielili zgody na realizację projektu. Według Fair Energy to za krótko, by właściwie ocenić dokument liczący 765 stron. Ponadto, chociaż Szwecja i Finlandia nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie, realizacja przedsięwzięcia ruszyła.

Według Baltic Clean Energy ocena została przygotowana w oparciu o nieprawdziwy lub zafałszowany materiał. Uważa, że proponowany szlak przebiegu przez Rezerwat Kurgalski jest niedopuszczalny.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Po zbudowaniu drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu. Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł.

Fair Energy/Wojciech Jakóbik