Fake news w rosyjskiej telewizji o unijnych sankcjach wobec USA

8 sierpnia 2017, 11:45 Alert

Rosyjska telewizja Zwiezda TV podała nieprawdziwą informację o sankcjach, które Unia Europejska ma rzekomo wprowadzić wobec Stanów Zjednoczonych – pisze portal Stopfake.org.

Flaga UE
(Wikipedia/CC)

Materiał Zwiezdy został oparty m.in. na wypowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, który ostrzegał przed możliwą reakcją UE w wypadku, gdyby amerykańskie sankcje wobec Rosji uderzyły w europejskiej firmy. Nie zapowiedział jednak wprowadzenia żadnych konkretnych ograniczeń.

– Komisja stwierdziła, że jeżeli nasze obawy nie zostaną w wytaczający sposób uwzględnione, to jesteśmy gotowi odpowiedzieć w kilka dni – powiedział Juncker jeszcze przed zaakceptowaniem ustawy o amerykańskich sankcjach przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Nowe sankcje USA wobec Rosji

Według Stopfake.org rosyjska telewizja powołuje się także na “anonimowe źródła dyplomatyczne UE”, które miały potwierdzić plan wprowadzenia przez Brukselę restrykcji wobec USA.

W zeszłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę o amerykańskich sankcjach. Dotyczą one Rosji, Iranu i Korei Północnej. Część europejskich państw obawia się, że sankcje rykoszetem uderzą w spółki z UE, które prowadzą interesy z Rosjanami. Jednym z poszkodowanych projektów może być m.in. Nord Stream 2.

StopFake.org