Pływająca farma wiatrowa zasili energią platformy wiertnicze na Morzu Północnym

9 kwietnia 2020, 13:30 Alert

Equinor poinformował, że norweskie ministerstwo ropy naftowej i przemysłu zatwierdziło plan rozwoju i eksploatacji farmy wiatrowej Hywind Tampen. Elektrownia zasili energią platformy wiertnicze Snorre i Gullfaks.

fot. Equinor
fot. Equinor

Energia wiatrowa i redukcja emisji zanieczyszczeń

Są to pierwsze platformy wiertnicze, które będą pobierały energią wiatrową z pływającej farmy wiatrowej. Inwestycja Hywind Tampen pomoże przede wszystkim w redukcji emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 200 tysięcy ton rocznie, co według wyliczeń Equinor odpowiada rocznej emisji zanieczyszczeń stu tysięcy samochodów osobowych.

Wartość inwestycji opiewa na pięć miliardów koron norweskich (ok. dwa miliardy złotych). Projekt został w części sfinansowany przez rząd Norwegii, który przeznaczył 2,3 miliardów koron norweskich za pośrednictwem ENOVA, agencji norweskiego ministerstwa ds. ropy i energetyki, zajmującej się promocją czystej energii. Do inwestycji dołożył się także fundusz przemysłowy NOx z kwotą 566 milionów koron.

Rapacka: Czy pływający offshore nabierze wiatru w żagle?

Farma wiatrowa będzie się składać z 11 turbin wiatrowych opartych na koncepcji farmy Hywind opracowanej przez Equinor. Turbiny o mocy 8 MW będą miały łączną moc 88 MW i zaspokoją około 35 procent rocznego zapotrzebowania pięciu platform Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana około 140 kilometrów od brzegu, między platformami Snorre i Gullfaks, na głębokości wód od 260 do 300 metrów. Farma ma zostać uruchomiona pod koniec 2022 roku.

Źródło: Equinor

Tarcza antykryzysowa z nowym wsparciem OZE