EnergetykaGaz.

Financial Times: Zaskakująca uległość Brukseli w sprawie Gazpromu

Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons

Margrethe Vestager. Fot. Wikimedia Commons

– Bez specjalnej fanfaronady, a nawet bez konferencji prasowej, 26 października Margrethe Vestager ujawniła najbardziej istotne decyzje w jej kadencji komisarza do spraw konkurencji Unii Europejskiej – pisze Alex Barker, szef biura Financial Times w Brukseli.

Chodzi o ogłoszenie możliwości ugody z Gazpromem w śledztwie antymonopolowym. – Znana z stanowczego stanowiska wobec gigantów jak Apple czy Google, pani Vestager pokazała inną cechę, czyli wstrzemięźliwość, w sprawie Gazpromu – pisze Barker. Ocenia, że zapowiedź otworzyła drogę porozumieniu, które pozwoli rosyjskiej spółce uniknąć kar za nadużywanie pozycji dominującej na rynku, w zamian za „obietnicę dobrego sprawowania”.

– To tylko początek finału. Gazprom ma przedstawić ostateczną ofertę, która będzie musiała przejść „test rynkowy” przeprowadzony przez jego rywali i klientów. Nie będzie łatwo. Ale Vestager dokonała strategicznego wyboru. W świetle, mówiąc delikatnie, chłodnych relacji Zachodu z Rosją, to niemałe ryzyko polityczne. Spodziewała się reakcji i ta się pojawiła. Polskie PGNiG zapowiedziało skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego – ocenia brytyjski autor.

– Sprawa Gazpromu miała być jednym z najważniejszych testów dla Vestager. Śledztwo było największym działaniem Komisji tego typu w historii z uwzględnieniem rajdów po 24 biurach w 10 krajach. Najważniejszą przesłanką była refleksja:, dlaczego kraje unijne znajdujące się najbliżej rosyjskiej granicy mają płacić za gaz do 30 procent więcej niż Niemcy? – czytamy w artykule.

– Głównym argumentem w śledztwie były niesprawiedliwe ceny – pisze Barker. – Jednak w dobie taniej ropy różnica między ceną giełdową a tą oferowaną przez Gazprom w kontraktach długoterminowych zmniejszyła się, a razem z nią „niesprawiedliwość” rosyjskiego koncernu.

Barker pisze, że Vestager była twarda wobec Apple i Microsoftu, ale jej stanowisko było zgodne z wolą polityczną największych graczy unijnych. W przypadku sprawy Gazpromu ma być odwrotnie. – Vestager przekona się, jak ciężkie może być życie komisarza ds. konkurencji – ironizuje autor.

Riley: Polska broni interesu Europy. Prawo unijne musi chronić przed Gazpromem (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X