AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOnetWykop

Rząd ma w budżecie dwa miliardy złotych na mrożenie cen energii, ale to nie wystarczy

Polskie banknoty

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że rząd zabezpieczył w budżecie dwa miliardy złotych na sfinansowanie mrożenia cen energii w 2025 roku. To jednak nie koniec, gdyż zdaniem resortu klimatu, przedłużenie mechanizmu do końca przyszłego roku wymaga około 4,5 miliarda złotych.

– Obecnie w budżecie na zamrożenie cen energii zabezpieczone są dwa miliardy złotych. To około połowa całej potrzebnej kwoty – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z TVP Info, cytowana przez stooq.pl za Polską Agencją Prasową.

– Na ten moment mamy częściowo kwotę zabezpieczoną w budżecie. Musimy przygotować drugą, pozabudżetową część. Zawsze mrożenie cen energii ma kilka filarów finansowania, nigdy nie było finansowane w całości w budżecie. Budujemy teraz tę drugą nogę i potem będziemy mogli przedłożyć ostateczne rozwiązanie – podkreśliła.

Zdaniem minister, przedłużenie ceny maksymalnej dla gospodarstw domowych do końca 2025 roku to koszt na poziomie 4,5 mld.

Mechanizm ten ma ograniczyć wzrost cen energii dla gospodarstw domowych (500 zł/MWh), a także instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw (693 zł/MWh). Za stosowanie ceny maksymalnej, spółki energetyczne otrzymają rekompensaty.

Stooq / Jędrzej Stachura

Węgiel obciąża ceny energii elektrycznej u Niemców, więc ci ją importują


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...

Udostępnij:

Facebook X X X