Finlandia jest gotowa na zakręcenie kurka z rosyjskim gazem

13 maja 2022, 18:15 Alert
finlandia
fot. Pixabay

Finlandia jest gotowa poradzić sobie w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu ziemnego – poinformowała rządowa komisja ds. sytuacji kryzysowych.

Fińska gazeta Iltalehti podała, że najważniejsi fińscy politycy zostali ostrzeżeni o możliwym wstrzymaniu eksportu gazu przez Rosję. Minister obrony Antti Kaikkonen powiedział dziennikarzom, że nie może potwierdzić tych informacji, a Kreml stwierdził, że raport gazety jest „najprawdopodobniej mistyfikacją” i powtórzył, że państwowa firma gazowa Gazprom pozostaje wiarygodnym dostawcą gazu. Państwowe Gasgrid Finland nie wykazało żadnych zakłóceń w przepływie gazu.

– Finlandia jest przygotowana na zawieszenie importu rosyjskiego gazu ziemnego – stwierdziła z kolei rządowa komisja ds. sytuacji kryzysowych. Kraj importuje większość swojego gazu z Rosji, ale gaz stanowi tylko około 5 procent rocznego zużycia energii. Jednak utrata dostaw gazu oznaczałaby, że fińskie przedsiębiorstwa musiałyby znaleźć alternatywne źródła dostaw lub zmniejszyć swoją produkcję.

W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że jest przygotowany na możliwość odcięcia przez Rosję dostaw gazu pod koniec maja w odpowiedzi na odmowę przez Finlandię podporządkowania się rosyjskim żądaniom zapłaty w rublach. Finlandia jest również połączona z europejską siecią gazową za pośrednictwem BalticConnector, fińsko-estońskiego rurociągu, który łączy Finlandię z krajami bałtyckimi, które historycznie w dużej mierze opierały się na rosyjskim gazie, ale zdywersyfikowały swoje dostawy za pomocą terminali importowych LNG.

Reuters/Michał Perzyński