Fortum: Droga ciepłownictwa wiedzie ku magazynom energii i gospodarce cyrkularnej

13 maja 2019, 16:15 Alert

– Przyszłością ciepłownictwa są magazyny energii, chłód sieciowy, połączenie sektorów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym – powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej, podczas XI Europejskiego Forum Gospodarczego odbywającego się w Katowicach.

Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum Polska (Ś) podczas odbywającego się w Katowicach XI Europejskiego Forum Gospodarczego / fot. BiznesAlert.pl

Zaznaczył, że już dzisiaj w sieciach i budynkach można magazynować ciepło. – To idealne rozwiązanie sieci elektroenergetycznych z dużym udziałem OZE – stwierdził.

Według niego ciepłownictwo może pełnić ważną rolę w walce z niską emisją w polskich miastach. – Ciepłownictwo działa na lokalnych rynkach. Celem ciepłowników powinno być zapewnienie czystego powietrza w miastach. Najważniejsze dla nas jest zapewnienie czystego powietrza w miastach. To jest nasz główny obszar rozwoju. Musimy być na tyle elastyczni, aby móc sprostać oczekiwaniom Klientów w przyszłości. To klient będzie nas weryfikował – mówił dyrektor Górnik.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że jednym z istotnych kierunków, jakim powinien podążać sektor energetyczny, to jego symbioza z gospodarką o obiegu zamkniętym. – Aby zapewnić mieszkańcom czyste, zrównoważone miasto konieczne jest połączenie nowoczesnego ciepłownictwa z gospodarką o obiegu zamkniętym. Potencjał odpadów nie jest w pełni wykorzystywany – podkreślił.

Piotr Stępiński