Van den Bossche: Polska potrzebuje dialogu o gospodarce obiegu zamkniętego

27 października 2020, 10:30 Energetyka

Fortum spala odpady w Elektrociepłowni Zabrze. Projekty tego typu mogą pomóc rozwijać gospodarkę obiegu zamkniętego w Polsce, ale potrzebna jest dyskusja z mieszkańcami i władzami.

Izabela van der Bossche. Fot. Fortum
Izabela van den Bossche. Fot. Fortum

– Spalanie odpadów źle się kojarzy. Wolimy składować je na składowiskach pomimo wnikaniu zanieczyszczeń do gleby i innych zanieczyszczeń. Przeszkadza nam elektrociepłownia. To na początku zawsze jest źle przyjmowany pomysł.

– Jednakże dzięki owocnej współpracy władz Zabrza przeszliśmy przez konsultacje społeczne bardzo płynnie. Dostaliśmy duże poparcie i zrozumienie. Pragnąc dalej rozwijać GOZ w całej Polsce, musielibyśmy rozmawiać na ten temat z władzami, mieszkańcami i innymi podmiotami.

– Wybierając produkty w sklepie patrzymy na to, z czego jest wykonane opakowanie i czy może zostać przetworzone. Jeśli zobaczymy, że producent naszego towaru stawia na inwestycje na rzecz recyklingu, to możemy go wesprzeć i wpisać się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Każdy z nas może wspierać tę koncepcję i być bardziej eko, także na rynku energii elektrycznej – tłumaczyła Izabela van den Bossche. – Brakuje nam pierwszego etapu, czyli rozmowy na wszelkich szczeblach i aktywizacji różnych graczy.

Opracował Wojciech Jakóbik