EnergetykaEnergia elektryczna

Fortum zwiększa zysk operacyjny w czwartym kwartale, ale wyniki poniżej oczekiwań

Fot. Fortum

Fińska spółka energetyczna Fortum ogłosiła wyniki finansowe za czwarty kwartał 2024 roku. Spółka osiągnęła zysk operacyjny na poziomie 390 mln euro, co oznacza wzrost wobec 376 mln euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik ten został wzmocniony jednorazowym zyskiem kapitałowym w wysokości 176 milionów euro ze sprzedaży działu recyklingu i gospodarki odpadami.

Mimo to porównywalny zysk operacyjny spadł do 257 milionów euro i nie osiągnął prognoz analityków, którzy oczekiwali 280 milionów euro. Na wyniki wpłynęły niższe wolumeny produkcji energii wodnej i jądrowej oraz spadek cen rynkowych.

Spadek cen energii wpłynął na wyniki

Jednym z kluczowych czynników wpływających na słabszy wynik operacyjny Fortum była obfitość energii wiatrowej i wodnej oraz łagodna zima, które doprowadziły do obniżenia cen spot na rynku nordyckim. Chociaż rosnące zużycie energii w regionie częściowo zrekompensowało ten efekt, to nie wystarczyło, aby osiągnąć oczekiwane wyniki.

Markus Rauramo (prezes Fortum) zaznaczył, że segment wytwarzania energii odnotował spadek porównywalnego zysku operacyjnego głównie z powodu niższych wolumenów produkcji i cen.

Nowe inwestycje i redukcja kosztów

W odpowiedzi na wyzwania rynkowe Fortum kontynuuje strategię oszczędnościową. W 2024 roku firma zredukowała koszty o 60 milionów euro, przekraczając pierwotny cel wynoszący 50 milionów euro. Do końca 2025 roku spółka planuje osiągnąć całkowitą redukcję kosztów operacyjnych o 100 milionów euro.

Jednocześnie Fortum analizuje możliwość elastycznego magazynowania energii w elektrowniach szczytowo-pompowych w Szwecji. Inwestycja miałaby na celu zapewnienie dodatkowej stabilności systemu energetycznego w regionie.

Dywidenda i reakcja rynku

Zarząd Fortum zaproponował dywidendę w wysokości 1,40 euro na akcję za 2024 rok. Pomimo wzrostu zysku operacyjnego, akcje spółki spadły o 1,1 procent na giełdzie w Helsinkach, co sugeruje, że inwestorzy spodziewali się lepszych wyników finansowych.

Reuters / Mateusz Gibała

Fiński gigant rozwija biodegradowalne tworzywa z emisji dwutlenku węgla. Dąży do globalnej ekspansji


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Kanclerz Niemiec kosi ceny energii

Friedrich Merz zapowiada, że przedstawi program, który ma obejmować obniżkę cen energii elektrycznej dla mieszkańców Niemiec. Zmiany mają obejmować obniżenie...

Udostępnij:

Facebook X X X