W tym tygodniu ciepło popłynęło już do pierwszych domów mieszkańców dwóch wrocławskich osiedli, tym jak w ciągu dwóch miesięcy Fortum wybudowało dwa kilometry nowej sieci ciepłowniczej.
Z informacji spółki wynika, że 14 grudnia została uruchomiona dostawa ciepła do budynku przy ulicy Maślickiej, a 17 grudnia do dwóch kolejnych przy ul. Śliwowej. Osiągnięto również gotowość energetyczną sieci. Oznacza to, że Fortum ma możliwość zaopatrzenia w ciepło nowych klientów w tej lokalizacji.
– Realizowana inwestycja pozwoliła na dostawę ciepła zarówno do mieszkań ogrzewanych dotychczas z kotłowni lokalnych, jak i w nowych budynkach. Dzięki temu, na przestrzeni najbliższych trzech lat Fortum zasili nową siecią co najmniej 1000 wrocławskich mieszkań i ogrzeje 3000 mieszkańców Wrocławia – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor do spraw inwestycji Fortum.
Fortum podkreśla, że ciepło systemowe to jeden z najlepszych sposobów walki ze smogiem, przyłączając do sieci kolejnych budynków likwiduje indywidualne kotłownie, piecei kominy, co przekłada się na znaczące ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Spółka przypomina, że w ostatnich dwóch latach dzięki nowym przyłączeniom realizowanym przez Fortum zlikwidowano ok. 3000 palenisk w obiektach przyłączanych do sieci na terenie całego Wrocławia.
Od ubiegłego roku Fortum prowadzi w stolicy Dolnego Śląska specjalny program antysmogowy „Czysta Energia dla Wrocławia”. Zakłada on m.in. rozbudowę sieci ciepłowniczej oraz rozwój niskoemisyjnych źródeł energii. Zgodnie z założeniami programu, Fortum przyłącza do sieci każdą kamienicę i budynek w wyznaczonym obszarze centrum Wrocławia, w całości pokrywa koszty budowy przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty.
Fortum