Czy Fortum przyniesie ochłodę na Śląsku?

1 sierpnia 2018, 12:15 Energetyka

Lato to okres wzmożonej konsumpcji energii elektrycznej, m.in. na potrzeby urządzeń chłodzących. Czy istnieją więc  metody, dostarczania chłodu systemowego, tak, aby zaoszczędzić na produkcji chłodu przez klimatyzatory? Odpowiedzi szuka Fortum. 

fot. Wikimedia Commons

Jak zamienić ciepło w chłód?

Intensywne fale upałów powodują, że Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń klimatyzacyjnych, co jest problemem dla obciążonej sieci energetycznej. Czy więc rozwiązaniem może być ciepło systemowe? Według danych GUS tylko w latach 2012 – 2017 liczba klimatyzowanych domów i mieszkań wzrosła o ponad 200 procent. Pracujące na pełnych obrotach urządzenia chłodzące pochłaniają duże ilości energii co stanowi poważne obciążenie dla sieci energetycznej. Ulgę dla systemu energetycznego mogą przynieść alternatywne metody produkcji chłodu. – Od kilku lat Fortum rozwija w Polsce innowacyjny sposób produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Rozwiązanie przyczyni się nie tylko do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, ale również efektywnego wykorzystania nadmiaru ciepła produkowanego latem przez elektrociepłownie – mówi Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej w Fortum.

– Systemy chłodu systemowego wymagają dużych średnic rurociągów, specjalnej bardzo drogiej infrastruktury. W dużych miastach, gdzie uzbrojenie podziemne jest bardzo intensywne, praktycznie niemożliwym jest ulokowanie dodatkowych rurociągów. Ulgę dla systemu energetycznego mogą przynieść alternatywne metody produkcji chłodu. Od kilku lat Fortum rozwija w Polsce innowacyjny sposób wytwarzania chłodu z ciepła sieciowego – tłumaczy portalowi BiznesAlert.pl rzecznik Fortum, Jacek Ławrecki.

Zdaniem Fortum, to rozwiązanie przyczyni się nie tylko do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, ale również efektywnego wykorzystania nadmiaru ciepła produkowanego latem przez elektrociepłownie. – Projekt Fortum jest na etapie pilotażu. We Wrocławiu funkcjonuje specjalne laboratorium, w którym ciepło sieciowe dzięki nowatorskiemu urządzeniu adsorbcyjnemu zamieniane jest w chłód. Ten zaś trafia do pobliskiej restauracji – tłumaczy spółka.

– Za pomocą sieci ciepłowniczej transportujemy ciepło, które  wykorzystujemy w urządzeniach adsorpcyjnych gdzie w bardzo niskim ciśnieniu dochodzi do odparowania wody chłodzącej, dzięki czemu możemy ją wykorzystać w systemach klimatyzacyjnych – wyjaśnia Piotr Górnik. – Obecnie pracujemy nad tym, aby osiągnąć maksymalną wydajność przy zachowaniu rozsądnych wymiarów instalacji. Dzięki temu nasze rozwiązanie stanie się bardziej efektywne i funkcjonalne. W przyszłości skorzystać z niego mogą biura, hotele, szpitale czy centra handlowe – dodaje Górnik.

Pomoże rozbudowana sieć ciepłownicza

Pojawia się więc pytanie czy istnieją sposoby zagospodarowania sieci ciepłowniczej także latem, która jest jedną z największych w Unii Europejskiej.

– Energii cieplnej produkowanej przez polskie elektrociepłownie latem mamy pod dostatkiem. Jednym ze sposobów jej zagospodarowania może być produkcja chłodu, tak potrzebnego w sezonie letnim. Za pomocą sieci ciepłowniczej transportujemy ciepło, które wykorzystujemy w urządzeniach adsorpcyjnych gdzie w bardzo niskim ciśnieniu dochodzi do odparowania wody chłodzącej dzięki czemu możemy ją wykorzystać w systemach klimatyzacyjnych – wyjaśnia rzecznik Fortum.

Z rozwiązania mogą skorzystać w przyszłości hotele, sklepy, restauracje, centra handlowe czy inne budynki użyteczności publicznej. Wdrożenie rozwiązania na szeroką skalę przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla zarówno w elektrociepłowniach poprzez poprawę efektywności tych jednostek, jak i w elektrowniach kondensacyjnych, zastępując energię elektryczną potrzebną dzisiaj do klimatyzacji.

Fortum przyniesie ochłodę na Śląsku? 

W najbliższym sezonie grzewczym dzięki nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystać będą z ekologicznej energii cieplnej wytwarzanej między innymi z RDF – specjalnego paliwa wytwarzanego z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. – To ciepło będzie dostępne przez cały rok. Natomiast w pomieszczeniach dawnej elektrociepłowni uruchomiliśmy chłodziarkę adsorpcyjną współpracującą z solarami i nadal będziemy rozwijać projekt produkcji chłodu z ciepła sieciowego – dodaje Jacek Ławrecki.  Zdaniem spółki chłód z ciepła wpływa pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo energetyczne. Jest także ekologiczną alternatywą dla energochłonnych klimatyzatorów. –  Wykorzystanie ciepła sieciowego i wdrożenie rozwiązania na szeroką skalę przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w elektrociepłowniach i elektrowniach kondensacyjnych – podkreśla na zakończenie spółka.

Fortum/BiznesAlert.pl