Fortum powiększa udziały w Uniperze

27 marca 2020, 13:15 Alert

Fortum sfinalizował pierwszą transzę umowy zakupu akcji Unipera. To oznacza, że koncern posiada 69,6 procent akcji niemieckiej firmy.

Logo Fortum. Fot. Fortum
Logo Fortum. Fot. Fortum

Kolejne przejęcie aktywów Unipera

Druga transza wspomnianej umowy, na minimum 1,0 procent i maksymalnie 3,8 procent akcji, zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Fortum łącznie zapłaci za akcje do 2,6 mld euro, zwiększając swoją inwestycję w Uniper do 6,5 mld euro.

– Dzisiejsza transakcja stanowi kamień milowy na naszej drodze do utworzenia niezbędnej grupy energetycznej dla rynku europejskiego. Uniper to odnoszący sukcesy, międzynarodowy dostawca i sprzedawca energii, który doskonale pasuje do wizji rozwoju Fortum. Dopasowując nasze strategie, będziemy mogli przejąć wiodącą rolę w transformacji energetyki w Europie i stworzyć prawdziwą wartość dla wszystkich interesariuszy – mówi Pekka Lundmark, prezes i dyrektor generalny Fortum.

Dodaje jednocześnie, że aby przyśpieszyć transformację energetyczną należy ograniczyć emisje dwutlenku węgla. Aby tego dokonać, należy inwestować nie tylko w Odnawialne Źródła Energii, ale również w gaz.

Fortum generuje energię z węgla tylko w czterech procentach.

Aktywa Unipera w Rosji i Nord Stream

Istotna w przejęciu Unipera przez Fortum jest zgoda rosyjskiego Urzędu Antymonopolowego udzielona na początku marca. Była ona konieczna ze względu na działalność tego pierwszego na terytorium Rosji. Uniper posiada kilka obiektów, w tym elektrownię w Surgucie. To z powodu tego obiektu proces zgody FAS trwał od 2017 roku. Kłopoty były związane ze studniami artezyjskimi, znajdującymi się na terytorium elektrowni. Zgodnie z rosyjskim prawem, studnie artezyjskie są strategicznie ważne dla bezpieczeństwa państwa.

Uniper jest również udziałowcem gazociągu Nord Stream oraz jednym z podmiotów finansujących Nord Stream 2. Jego wkład w tę inwestycję wynosi ponad 950 mln euro.

Fortum/ Mariusz Marszałkowski

Zmiany na Kremlu opóźniają ekspansję Fortum