Fortum uruchomiło we Wrocławiu Laboratorium Ciepła i Chłodu – innowacyjną instalację badawczą, która pozwala na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. Projekt jest prowadzony we współpracy z Politechniką Wrocławską i ma na celu opracowanie efektywnego oraz ogólnie dostępnego rozwiązania, które pozwoli na zagospodarowanie ekologicznego ciepła sieciowego przez cały rok. W początkowej fazie nowoczesne urządzenie będzie zaopatrywało w chłód jedną z wrocławskich restauracji.
– Jesteśmy przekonani, że efektywne ogrzewanie i chłodzenie budynków będzie odgrywać istotną rolę w zrównoważonym rozwoju miast. Produkcja chłodu z ciepła sieciowego pozwoli nie tylko na wykorzystanie ciepła produkowanego w elektrociepłowniach latem, ale również umożliwi ograniczenie zużycia energii elektrycznej, której w okresach letnich zużywamy coraz więcej, na przykład do zasilania klimatyzatorów. Tym samym pozytywnie wpłynie również na środowisko naturalne – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.
Laboratorium Ciepła i Chłodu Fortum to kompleksowe rozwiązanie, składające się między innymi z 36 paneli słonecznych, zbiorników wody o łącznej pojemności 7 000 litrów oraz kilku różnych urządzeń umożliwiających produkcję chłodu z ciepła sieciowego. Praca nowoczesnego węzła będzie na bieżąco monitorowana i modyfikowana we współpracy ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej. Dzięki temu możliwe będzie dopracowanie rozwiązania w taki sposób, aby w pełni odpowiadało potrzebom odbiorców i mogło stać się ogólnodostępne.
– Należy pamiętać, że nowe rozwiązania technologiczne umożliwiające chłodzenie pomieszczeń muszą być nie tylko efektywne, ale również przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie ciepła sieciowego, którego w lecie mamy pod dostatkiem, przełoży się mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisję CO2, tlenków siarki, tlenków azotów oraz pyłów. Dodatkowo szerokie wdrożenie testowanego rozwiązania pozwoli na ograniczenie emisji, związanych z pracą tradycyjnych elektrycznych klimatyzatorów, które są szkodliwe dla warstwy ozonowej – dodaje Piotr Kuzdra, manager projektu Fortum.
Docelowo instalacja Fortum ma zapewniać komfort termiczny przez cały rok – w zimie będzie dostarczała ciepło, z kolei w lecie zagwarantuje chłód w upalne dni. Prace nad rozwojem tego rozwiązania w Polsce trwają od 2013 roku. W pierwszej fazie projektu, Fortum testowało to rozwiązanie w Częstochowie, gdzie posiada nowoczesną elektrociepłownię.
CIRE.PL