Fortum zainwestuje w nowe źródła ciepła w Bytomiu
Firma Fortum ogłosiła przetarg na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej na terenie Elektrociepłowni Miechowice, które ma być wyposażona w kocioł o mocy 40 megawatów. Realizacja projektu ma się rozpocząć w drugiej połowie roku, a jego zakończenie jest planowane na koniec roku 2019.
W ogłoszonym już przetargu ma zostać wyłoniony wykonawca odpowiedzialny za budowę kotłowni wraz z wszelkimi obiektami i instalacjami towarzyszącymi, z których najważniejszy to kocioł wodny o mocy 40 MW. Kotłownia ma być wyposażona m.in. w instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin, co ma przynieść pozytywny efekt środowiskowy inwestycji.
Budowa nowych źródeł ciepła w Bytomiu jest konieczna ze względu na unijne regulacje środowiskowe, zgodnie z którymi część kotłów, aktualnie produkujących ciepło dla mieszkańców, musi zostać wyłączona do 2022 roku.
– Budowa kotłowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice to część naszego planu inwestycyjnego dla Śląska o wartości blisko miliarda złotych. Budujemy wspólny dla Zabrza i Bytomia system gwarantujący mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ciepła oraz energii elektrycznej , co przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie – mówi Wojciech Trzebieniak, manager projektu z Fortum.
Plan inwestycyjny Fortum dla Śląska obejmuje m.in. modernizację dotychczasowych źródeł ciepła. Nowe kotły zastąpią dotychczasowe jednostki i będą spełniać rygorystyczne normy środowiskowe.
Nowa kotłownia będzie kolejnym elementem szerszego systemu produkcji ciepła sieciowego, obejmującego swoim zasięgiem 70 tysięcy gospodarstw domowych, zarówno w Bytomiu, jak i Zabrzu. Jego podstawą będzie elektrociepłownia Fortum, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Praca systemu będzie oparta na 10-kilometrowym rurociągu, który połączy bytomską infrastrukturę z nową elektrociepłownią w Zabrzu. Pod koniec 2016 roku Fortum uruchomiło w Bytomiu nową ciepłownię – koszt inwestycji wyniósł 50 milionów złotych. W trakcie budowy jest także pompownia, która będzie stanowiła ważny element systemu grzewczego Zabrza i Bytomia.