Najważniejsze tematy gospodarcze XI Forum Europa-Ukraina w Rzeszowie

19 lutego 2018, 19:53 Alert
forum europa ukraina 2
W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 uczestników (fot. Instytut Studiów Wschodnich)

Jak złamać dominację rosyjskich dostawców gazu? Czy jest na Europejskim rynku produktów rolnych miejsce dla Ukrainy? Jak pokonać progi i bariery dla handlu i międzynarodowej współpracy inwestycyjnej? Są to jedne z najważniejszych tematów gospodarczych XI Forum Europa – Ukraina, które odbędzie się w Rzeszowie 13 i 14 marca 2018 roku. BiznesAlert.pl ma patronat nad tym wydarzeniem.

Obecnie bezpieczeństwo energetyczne państw Europy Środkowo – Wschodniej nabiera nowego znaczenia. Kraje te stoją w obliczu wyzwania, wynikającego z planowanej modyfikacji zasad dostarczania gazu z Rosji do Europy Zachodniej. Dodatkową kwestią są nowe reguły współpracy po reformie rynku gazowego na Ukrainie. Właśnie te kwestie będą omawiane podczas panelu dyskusyjnego „Jak złamać dominację rosyjskich dostawców? Zmiany na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Międzynarodowej współpracy gospodarczej będzie dotyczyła dyskusja „Progi i bariery dla handlu i międzynarodowej współpracy inwestycyjnej”. Dzięki wejściu w życie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Unią Europejską, obroty handlowe pomiędzy nimi szybko wzrastają. Kto na tym korzysta? Jakie wyzwania czekają europejskich przedsiębiorców na ukraińskim rynku, a ukraińskich w krajach UE?

Efektem podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a UE jest też stopniowe otwieranie rynków. Produkcja rolna jest również objęta tym procesem, chociaż tylko w ograniczonym stopniu. Jednak ekspansji eksportowej sprzyja słaba miejscowa waluta oraz postępująca modernizacja rolnictwa i przetwórstwa. Jak wielki jest obecnie potencjał ukraińskiego rolnictwa? Czy europejscy producenci rolni mają się go obawiać? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji „Europejski rynek produktów rolnych. Czy jest na nim miejsce dla Ukrainy?”.

W programie XI Forum Europa – Ukraina jest około 40 paneli dyskusyjnych poświęconych gospodarce, polityce i tematom społecznym. Forum będą towarzyszyły II Targi Wschodnie, w których wezmą udział firmy reprezentujące m.in. branże spożywczą, budowlaną, motoryzacyjną, transportową, logistyczną, produkcyjną, farmaceutyczną, ubezpieczeniową, rekreacyjną, finansową oraz nieruchomości. Targi będą miały otwarty charakter, a wstęp do części wystawienniczej dla odwiedzających gości będzie wolny od opłat.

Forum Europa – Ukraina jest organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Współorganizatorem jest Województwo Podkarpackie. Patronat honorowy nad Forum objął Marszałek Sejmu RP.

Szczegółowe informacje i rejestracja na stronie www.forum-ekonomiczne.pl