Szef MSZ wzywa kraje europejskie do podtrzymania sankcji wobec Rosji

30 sierpnia 2022, 11:45 Alert

– Dziś priorytet trzeba przyznać takim wartościom, jak niepodległość, suwerenność i integralność terytorialna, których Ukraińcy bronią z determinacją i heroizmem. Z podobną determinacją powinniśmy wspierać Ukrainę, także w wymiarze sankcyjnym – powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau na Forum Strategicznym w Bledzie w Słowenii. Zachęcił on kraje europejskie do okazania wsparcia Ukrainie w celu obrony wspólnych wartości.

Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons
Zbigniew Rau. Źródło: Wikicommons

Polski minister spraw zagranicznych wziął udział w panelu :How many Europes in Europe” razem z szefami MSZ Turcji, Austrii, Słowenii, Portugalii, Islandii oraz minister ds. europejskich Francji. W rozmowie z dziennikarzami Rau przekazał, że pytano go m.in. o komentarz do niedawnej wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona o końcu obfitości. – Żyjemy u kresu ery obfitości. Wierzę, że to, czego doświadczamy, to wielka zmiana lub wielki przewrót – powiedział w środę Macron na posiedzeniu Rady Ministrów, wieszcząc kryzysy gospodarczy i klimatyczny oraz kryzys demokracji.

Wojna na Ukrainie może zmienić świat

– Wojna na Ukrainie wskazuje na to, że to może być koniec wolności, godności, praw człowieka, niepodległości narodowej, suwerenności państwowej, terytorialnej integralności. I to jest zasadniczy problem. Koniec tych wszystkich wartości jest tym, czego chciałaby Rosja. W Polsce mamy pamięć z okresu komunistycznego, inaczej definiujemy obfitość, co nie znaczy, że jest nam ona obojętna. Jednak priorytet trzeba przyznać tym wartościom, których bronią Ukraińcy, których bronią z ogromną determinacją i heroizmem. Z podobną determinacją my powinniśmy wspierać Ukrainę, oczywiście także w wymiarze sankcyjnym, bo to także było tematem dyskusji czy te sankcje będą skuteczne, czy ich koszty poniosą państwa zachodnie, a Rosjanie tylko w pewnej części – powiedział Rau.

Kraje OBWE deklarują obronę wspólnych wartości

Rau zaznaczył, że większość krajów, także w ramach OBWE, deklaruje chęć obrony wyznawanych wspólnie wartości, mimo, że w obecnej sytuacji stanowi to duże wyzwanie. Dodał, że w poniedziałek na marginesie Forum spotka się z szefową dyplomacji Kosowa Doniką Gervalli-Schwarz, z którą omówią tematy dotyczące kwestii OBWE oraz z szefem MSZ Turcji Mevlutem Cavusoglu, z którym rozmowy będą dotyczyły Ukrainy.

– Minister Cavusoglu święci sukcesy dyplomatyczne swojego kraju. Turcji udało się ponad wszelką wątpliwość nie tylko doprowadzić dwa razy do rozmów strony ukraińskiej i rosyjskiej, co trudno nazwać spektakularnym sukcesem, jednak takim właśnie sukcesem było na pewno porozumienie podpisane na raty. Ze wsparciem Organizacji Narodów Zjednoczonych udało się doprowadzić do porozumienia, które udrożniło kanał przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne – podkreślił Rau. Minister ocenił, że spowodowało to, że strona turecka więcej niż inne państwa, a na pewno państwa UE, wierzy w sukces dyplomacji przy rozwiązywaniu tego konfliktu.

– Podkreślano także dziś, że strona turecka utrzymuje dobre stosunki zarówno z Rosją jak i Ukrainą. Turcja stoi na gruncie tych wartości, których Ukraińcy bronią, czyli integralności terytorialnej. Turecki minister zasygnalizował, że ten sukces był możliwy bez UE, a w porozumieniu z ONZ – zauważył szef polskiego MSZ. Rau przekazał, że w dyskusji na forum Cavusoglu podkreślał, że Turcja także wspiera militarnie Ukrainę, w przeciwieństwie do wielu krajów unijnych.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

Inspektorzy MAEA odwiedzą Elektrownię Zaporoże. Ukraińcy ostrzegają przed katastrofą