W poniedziałek (25 marca) podczas rozpoczęcia szczytu Rady Europy, który miał być areną decyzji dotyczących przyjęcia unijnego prawa o odbudowie przyrody – Nature Restoration Law (NRL) organizacje ekologiczne i klimatyczne zorganizowały protest przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów, sprzeciwiając się blokadzie tego prawa przez Donalda Tuska – czytamy w komunikacie fundacji FOTA4Climate.
Donald Tusk zapowiadając odrzucenie NRL podważył wiarygodność proprzyrodniczych haseł, które podnosił w trakcie kampanii wyborczej. Podczas setnego dnia swojej kadencji Tusk zaprzeczył co najmniej czterem z obiecanych 100 działań na pierwsze 100 dni rządu. W wyniku niskiego poparcia głosowanie zostało przełożone na nieokreślony termin. Zgromadzeni naukowcy i aktywiści domagają się od premiera Donalda Tuska ponownego rozważenia przyjęcia NRL w pilnym świetle potrzeby naprawy zdegradowanych ekosystemów Polski, adaptacji polskiego rolnictwa do zmian klimatycznych oraz przywrócenia traconych w szybkim tempie usług ekosystemowych.
– Budowanie przyszłości w oderwaniu od przyrody jest niemożliwe. Musimy zmienić kierunek negatywnych zmian w ekosystemach tak samo, jak musimy zmienić sposoby produkcji energii, żywności, czy transport. My o Nature Restoration Law będziemy walczyć do skutku. Dzisiejsza manifestacja otwiera tę drogę. Wzywamy też do podjęcia dialogu z rolnikami, tak, aby wspólnie, w gronie polityków, ekspertów, rolniczek wyjaśniać wątpliwości związane z koniecznymi zmianami – stwierdził Andrzej Gąsiorowski, prezes fundacji FOTA4Climate.
– Odbudowa zdegradowanych ekosystemów jest jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości w XXI wieku. To klucz do ograniczenia zmian klimatu i adaptacji do nich. Musimy zmienić sposoby produkcji żywności tak, by korzystać z sąsiedztwa naturalnych ekosystemów, a nie im zagrażać – uważa Adam Błażowski, ekspert w zakresie energetyki, przewodniczący międzynarodowej koalicji pragmatycznych organizacji ekologicznych i klimatycznych WePlanet.
Zdaniem organizatorów podjęcie inicjatywy Nature Restoration Law (NRL) wspierałoby realizację wielu z obietnic rządu Donalda Tuska, w tym tych dotyczących ochrony przyrody i środowiska – wyłączenie najcenniejszych obszarów leśnych z wycinki, odtwarzanie torfowisk i mokradeł, zapewnienie ochrony bioróżnorodności w miastach oraz dostarczanie czystej i taniej wody do produkcji rolnej. Te działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale także przyczyniają się do długotrwałej zrównoważonej produkcji rolnej, dostosowanej do zmian klimatu. Organizatorzy uważają, że sprzeciw wobec NRL oparty na argumentach o utrudnieniach dla rolników jest nieuzasadniony, ponieważ inicjatywa ta właśnie ma na celu wsparcie rolnictwa w adaptacji do zmian środowiskowych. Wzywają Premiera i Rząd RP do ponownego rozważenia projektu NRL oraz uwzględnienia głosu naukowców i ekologów zamiast wycofywania się z zobowiązań wynikających z wcześniejszych obietnic wyborczych.
– Setki lat coraz bardziej intensywnego użytkowania gruntów przez rolnictwo doprowadziło do wyjałowienia gleb, a krótkowzroczne projekty melioracyjne i regulacje rzek spowodowały dramatyczne wysychanie naszego kraju. Działania renaturyzacji wód i mokradeł to jedyna szansa dla jednoczesnej poprawy uwarunkowań rolnictwa, przywrócenia siedlisk ginącym gatunkom roślin i zwierząt, a także ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w wyniku utraty gleb organicznych – Wiktor Kotowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.
FOTA4Climate / Mateusz Gibała