Fougeron: DCNS chce szerokiej współpracy z polską Marynarką Wojenną

6 września 2013, 14:10 Bezpieczeństwo

Francuskiej DCNS (Direction des Constructions Navales Services) zależy na rozpoczęciu szerokiej współpracy z Marynarką Wojenną RP, która otworzyłaby dla niej polski rynek, poinformował agencję ISBnews wiceprezes DCNS Alain Fougeron.

Zainteresowanie spółki budzi program modernizacji Marynarki Wojennej w Polsce, w ramach którego DCNS będzie ubiegać się o realizację zamówień. Propozycja DCNS obejmuje wszystkie podstawowe typy okrętów: nawodnych, w tym okręty patrolowe, okręty obrony wybrzeża i okręty wsparcia operacyjnego, a także okręty podwodne.

– DCNS miał okazje wielokrotnie prezentować swoje propozycje Marynarce Wojennej i Ministerstwu Obrony Narodowej, z którymi prowadził rozmowy. Obecnie oczekuje na przetarg na zakup okrętów podwodnych, który ma być, według zapowiedzi MON, ogłoszony do końca roku – powiedział  Fougeron.

Wiceprezes podkreślił, że dla DCNS „byłby to bardzo ważny projekt ze względów finansowych – bo to duże zamówienie – ale także ze względu na możliwość rozpoczęcia współpracy z polską marynarką wojenną”.

Dla DCNS byłoby to pierwsze zamówienie z Polski, która według Fougerona jest „ważnym graczem w Europie” i korzystne byłoby dla spółki jej dołączenie do grona krajów, z którymi ma partnerstwo, podsumował.

DCNS jest jednym ze światowych liderów na rynku uzbrojenia morskiego i innowatorów w obszarze energetyki. Firma buduje zarówno okręty nawodne, jak i podwodne. W dziedzinie energetyki posiada kompetencje w zakresie atomu oraz morskich źródeł odnawialnych.

Źródło: ISBnews